fbpx

7. Festiwal Wschody

2 maja 2018
1 072 Wyświetleń

W  ACK „Chatka Żaka” w Lublinie odbyła się trwająca cztery dni, siódma edycja festiwalu piosenki artystycznej – Wschody. Pierwszego dnia widzowie mieli okazję usłyszeć uhonorowany Paszportem Polityki 2018 za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję zespół Hańba!, który swoimi utworami oraz energią porwał publiczność do zabawy.Po koncercie każdy chętny mógł zatańczyć w rytmie piosenek z lat 70. wykonanych przez Justynę Jary i Aleganckiej Kapely, zespołu słynącego z muzyki retro. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był Konkurs Piosenki Artystycznej. Wykonawcy z całej Polski, zaprezentowali własne utwory lub skorzystali z zasobów Nowej Klasyki (polskie piosenki powstałe po 2000r.) Spośród 40 uczestników, przez jury tegorocznej edycji m.in.  Karolinę Czichą, Konrada Dworakowskiego i Magdę Kumorek zostały docenione cztery osoby: III miejsce ex aequo Julita Zielińska (Lębork) i Mateusz Pichal (Ostrołęka), II miejsce Gabriela Kundziewicz (Warszawa) i I miejsce Weronika Kijewska (Wałbrzych). W gronie wyróżnionych osób znaleźli się Michał Kuczer (Lublin), Magdalena Kuraś (Lublin), Sandra Mika (Kraków), Mateusz Pleśniak (Blazowa), Daria Pol (Końskie) oraz Jan Wąsak (Libiąż). Najlepszym akompaniatorem okazał się Piotr Dziadkowiec.

Wizytówką 7. edycji festiwalu Wschody był koncert pt. „Hartwig” pochodzącym od nazwiska nieżyjącej ubelskiej poetki Julii Hartwig, a także w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości i zdobycia praw wyborczych przez kobiety.

Nie zabrakło również innych imprez i koncertów m.in. Dżem ze Wschodów, czyli wolne granie z Rogerem, gdzie każdy odważny uczestnik mógł zagrać lub zaśpiewać na scenie; koncert Jędrysa w Le’Żaku; występ Doroty Sowy Kuzieli, która była najlepszą Wschodowiczką 6. edycji – tym razem wystąpiła z dłuższym recitalem, oraz zespołu T/Aboret, artystów którzy wyrażają siebie w ethno jazzowych kompozycjach, improwizacjach i rytmicznych wariacjach. Dla dzieci został przewidziany koncert zespołu pt. Budyń Julka Tuwima, który łączy humor Juliana Tuwima z żywiołową muzyką Budynia.

Wydarzeniu towarzyszyły m. in. warsztaty, podczas których można było zrobić własną torbę z cytatami Julii Hartwig ( we współpracy z Domem Słów), spacer śladami rodziny lubelskich artystów Hartwigów poprowadzony przez Joannę Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka-teatr NN”, a także warsztat komiksowy dla dzieci.

Po części oficjalnej przed gośćmi i uczestnikami wystąpił laureat „Paszportu Polityki”, „Yachów” i „Mateusza Trójki” – L.U.C. wraz z gośćmi: Magdaleną Kumorek i Karoliną Czarnecką.

Maksym Vasylyev

Zostaw komentarz