WAŻNE
Rusza Kazimierska Wiosna Fotograficzna! (Marzec 21, 2018 10:48 am)
Wyróżnienia dla autorów LAJF-a (Marzec 20, 2018 12:17 pm)
Zjazd Zbyszków (Marzec 20, 2018 6:38 am)
Poławiacze Pereł w remizie (Marzec 16, 2018 12:14 pm)

90-letnia wieża ciśnień wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków

23 października 2017
412 Wyświetleń

Wodociągowa wieża ciśnień przy Alejach Racławickich decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Wieża ciśnień została zbudowana w 1927 roku przez Towarzystwo Ulen and Company w ramach kompleksowej inwestycji budowy miejskich wodociągów (1925-1929). Dla wodociągowej wieży ciśnień, której głównym elementem był metalowy zbiornik, przewidziano kluczową rolę w całym systemie wodociągowym polegającą na regulacji ciśnienia w sieci oraz funkcję rezerwową dla zapasu wody na wypadek awarii systemu. Wieża wzniesiona na planie koła stanęła w jednym z najwyższych wówczas punktów miasta – umożliwiało to stały i równomierny dopływ wody pod odpowiednim ciśnieniem do wszystkich mieszkań w mieście. Zbiornik o średnicy 14 metrów i wysokości 13,5 metra mógł pomieścić do 2050 metrów sześciennych wody. Na wieżę ciśnień składał się: budynek murowany ze schodami żelaznymi wyposażony w zbiornik żelazny z rurociągami, domek dozorcy, ogrodzenie murowane z dwiema bramami żelaznymi i zdrojem publicznym, sieć przewodów wodociągowych.

W 2012 roku przeprowadzona została przebudowa wieży ciśnień polegająca na konserwacji zbiornika wody pitnej, wykonaniu wentylacji mechanicznej, konserwacji i docieplenia pokrycia dachu, wymiany tynków elewacji zewnętrznej. Wyremontowano także ogrodzenie, bramy, schody zewnętrzne wieży, zdrój publiczny w parkanie, komory uzbrojenia podziemnego oraz chodniki, place, drogi dojazdowe.

Obecnie instalacja jest czynna – co prawda nie pełni już funkcji wieży ciśnień, lecz w sposób naturalny stabilizuje ciśnienie wody tłoczonej do odbiorców w śródmieściu Lublina i pełni rolę zapasowego zbiornika dla tej części miasta. Wieża jest w dobrym stanie technicznym, przetrwała 90 lat bez istotnych zmian architektonicznych.

Poza funkcją użytkową wieża jest charakterystyczną, atrakcyjną pod względem architektonicznym budowlą z 90-letnią historią, która na stałe wpisała się w  krajobraz Lublina.

Fotografie z budowy wieży ciśnień z 1927 r. wykonane na zlecenie „Ulen and Company”, znajdujące się w zasobach Archiwum Państwowego.

Zostaw komentarz