fbpx

"Monet, Renoir, Corot i inni"- nowa wystawa w Muzeum Lubelskim na Zamku

28 września 2016
Komentarze wyłączone
768 Wyświetleń

normandia-1Normandia to miejsce, gdzie narodził się impresjonizm, której specyficzne światło inspirowało francuskich- choć nie tylko- artystów, wynajmowali tam domy aby uwieczniać  w różnym oświetleniu urokliwe miejsca.  Claude Monet, zafascynowany  gotycką katedrą w Rouen z upodobaniem uwieczniał ją niemal 30 razy.

W 1992 roku Rada Regionalna Dolnej Normandii, rozpoczęła przygotowania nad stworzeniem kolekcji obrazów  malarstwa Normandii obejmującą lata 1750-1950.  Przez 20 lat gromadzono dzieła, stwarzając kolekcję 120 obrazów, której tematyka koncentruje się wokół Normandii. „Kolekcja prezentuje jedyne w swoim rodzaju oryginalne pejzaże francuskie, które można było spotykać na tamtych terenach w czasach narodzin impresjonizmu” – podkreśla dyrektor kolekcji Alain Tapié.

Kolekcja „Malarstwo w Normandii”, stworzona w 1992 roku z inicjatywy Rady Regionu Dolnej Normandii i przy wsparciu partnerów prywatnych, to ponad 100 dzieł malarskich różnych artystów. Istotą kolekcji są malarskie przedstawienia Normandii powstałe pod koniec XIX i na początku XX wieku. Honfleur, Le Havre, a później Rouen – nazwy tych miejscowości są synonimem twórczej wymiany myśli na temat najważniejszych idei kształtującego się modernizmu, znanych jako impresjonizm i fowizm. Claude Monet i Johan Barthold Jongkind, Albert Lebourg i Joseph Delattre, Albert Marquet i Raoul Dufy, to tylko niektóre z wielu nazwisk artystów, dzięki którym Normandia stała się archetypem (miejscem) czystej przyjemności malowania. Tytuł kolekcji to sugestia podróży, podczas której odkrywać będziemy niezwykłe pejzaże normandzkiej wsi i normandzkiego wybrzeża, osadzone w tradycji romantycznego naturalizmu i obdarzone kontemplacyjnym charakterem krajobrazu. Wiele z obrazów kolekcji podkreśla piękno mniej znanych światu miejsc. Wybór obrazów dyktowany jest dość szczególnym aspektem – dyskretnym, niekiedy utajonym wpływem pejzażu, przy przedstawieniu znanych miejsc i scen, które nie odgrywają wiodącej roli.  Corot i Boudin mają swój „szary impresjonizm”, zaś Signac i Louvrier swój „perłowy koloryzm”. Kolejność, w jakiej dzieła są prezentowane, odzwierciedla sekwencję łączącą wymiar fizyczny z topografią. Punktem wyjścia jest zatem farma Saint Siméon, powiązane z nią przedstawienia wybrzeża i miejsc związanych z nadmorskim wypoczynkiem. Następnie kierując się w górę rzeki, podążając wzdłuż brzegów Sekwany, docieramy do serca regionu, gdzieś pośród wiejskiego krajobrazu Normandii.

Ta niezwykła kolekcja zagościła również w Lublinie. 30 września o 19:00 w Muzeum Lubelskim odbył się jej uroczysty wernisaż wystawy  “Monet,Renoir, Corot  i inni”.  Zachęcamy do udziału w konkursie, w którym mamy kilka zaproszeń na wystawę do wygrania. Szczegóły znajdziecie na naszym profilu facebookowym.

Komenatrze zostały zablokowane