fbpx

15 lat Lewiatana

8 lutego 2017
Komentarze wyłączone
968 Wyświetleń

IMG_1144Znakomici goście, konkretna rozmowa o stanie gospodarki i perspektywach dla Lubelszczyzny oraz wiele słów uznania. Tak w skrócie można powiedzieć o gali 15-lecia regionalnej organizacji przedsiębiorców Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan”, która miała miejsce 12 stycznia w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Organizacja zrzesza blisko 100 członków, którzy reprezentują najbardziej odległe tematycznie branże – budowlaną, medyczną, usługi prawne, podatkowe, kosmetyczne, handel, nieruchomości i wiele innych.

Wieczór zaczął się od gratulacji wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka oraz prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, który sam jest ekonomistą i dobrze rozumie, jaką rolę odgrywa silna organizacja przedsiębiorców w rozwoju miasta.

W wydarzeniu wzięło udział kilkunastu prelegentów, przedstawicieli ministerstw odpowiedzialnych za gospodarkę i rynek pracy, władz lokalnych oraz kilkuset gości – przedsiębiorców z terenu wschodniej Polski. Galę rozpoczął panel „Perspektywy dalszego rozwoju Lubelszczyzny i Polski w latach 2017–2022”, w którym uczestniczyli Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, członek Rady Dialogu Społecznego i rad nadzorczych ZUS, Dr Irena Eris S.A. oraz ENEA S.A., a także adwokat Piotr Schramm, wspólnik w Kancelarii GESSEL. Jeremi Mordasewicz pomimo uroczystego nastroju tradycyjnie nie zostawił złudzeń. Konsekwentnie uważa, że szansą Lubelszczyzny jest nie tylko odejście od rolnictwa na rzecz przemysłu i usług, ale również konsolidacja na wszystkich szczeblach podejmowanych działań. Z kolei w panelu zatytułowanemu „Dlaczego warto prowadzić biznes na Lubelszczyźnie?” swoje stanowiska zaprezentowali Robert Bronisz, Dyrektor Zakładu ABM Greiffenberger, Jan Kidaj, Prezes Zarządu Aliplast Sp. z o.o. oraz Piotr Romańczuk, Wiceprezes Lubella Sp. z o.o. – wszyscy z powodzeniem prowadzący przedsiębiorstwa w Lublinie. Podczas gali można było również wysłuchać przedstawicieli międzynarodowych korporacji Grzegorza Dobranowskiego, Dyrektora Sprzedaży i Transformacji Biznesu IBM oraz Moniki Kosińskiej, Dyrektor IKEA Retail. Ich wystąpienia dotyczyły wizji biznesu w Polsce i na świecie w perspektywie nadchodzących pięciu lat oraz tego, jak warto zmienić swoje myślenie o procesach zachodzących w zarządzaniu firmą. Galę Jubileuszową, która zakończyła się recitalem Edyty Geppert poprowadzili Dorota Warakomska i Jan Matysik.

IMG_1285Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan”, regionalna organizacja przedsiębiorców reprezentująca w województwie lubelskim ogólnopolską Konfederację Lewiatan, zrzesza firmy, w których pracuje 4 tysiące osób. Już od blisko 15 lat próbujemy razem stworzyć silną regionalną organizację pracodawców, która nie tylko reprezentuje i broni naszych interesów wobec administracji samorządowej i rządowej na Lubelszczyźnie, ale także wspiera i współfinansuje Konfederację Lewiatan, która czyni to na poziomie krajowym. To właśnie z Konfederacją Lewiatan i powołaną przy niej w zeszłym roku Radą Regionów próbujemy walczyć o znoszenie barier rozwoju przedsiębiorczości, polepszać warunki gospodarowania, zmieniać prawo pracy oraz przeciwdziałać patologiom w przestrzeni społeczno-gospodarczej. To my byliśmy inicjatorem i głównym organizatorem kampanii i protestu społecznego (włącznie ze spektakularną manifestacją w Warszawie) przeciwko wykreśleniu z tzw. listy indykatywnej projektu budowy drogi ekspresowej S-17, dzięki czemu możemy dziś szybciej dojechać do przejścia granicznego w Hrebennem, ale też do stolicy i całej Europy. To również my usilnie wspieraliśmy inicjatywę budowy Portu Lotniczego Lublin w Świdniku i jako jedni z nielicznych przeciwstawiliśmy się jego lokalizacji w Niedźwiadzie – mówi prezes lubelskiej organizacji Dariusz Jodłowski.

W ramach swoich działań Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan” opowiadają się za: niższymi i prostszymi podatkami, niższymi kosztami pracy, liberalizacją prawa pracy, ograniczeniem biurokracji, lepszym prawem gospodarczym, przyjaznym klimatem dla przedsiębiorczości, a także tańszym i sprawniejszym państwem. Ważna jest również kwestia uświadamiania osób prowadzących własny biznes, jak ważne są wspólne działania w myśl zasady, że w wielości jest siła. Mówiąc o przyszłości, Dariusz Jodłowski podkreśla, jak ważne jest uczestnictwo w procesach legislacyjnych oraz współpraca m.in. ze związkami zawodowymi. Chcemy wspólnie ze związkami zawodowymi brać udział w konsultacjach społecznych przy wszystkich ustawach dotyczących regulacji społeczno-gospodarczych, które muszą przejść przez konsultacje z partnerami społecznymi, czyli reprezentacyjnymi organizacjami skupiającymi pracodawców i pracobiorców. Nie chcielibyśmy, żeby pracodawcy byli zaskakiwani uchwalaniem prawa w trybie pomijającym vacatio legis. Przedsiębiorczość wymaga spokoju i planowania. Wspólnym celem związkowców i naszym jest to, żeby przedsiębiorczość się rozwijała.

 

tekst Marta Mazurek

foto Krzysztof Stanek

Komenatrze zostały zablokowane