fbpx

Będzie nowy śmigłowiec

13 lipca 2018
884 Wyświetleń

Grupa Leonardo i Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ) podpisały List Intencyjny określający zasady współpracy w ramach programu AW249 – najnowszego śmigłowca bojowego obecnie będącego na etapie prac projektowych – mającego zaspokoić zapotrzebowanie Wojska Polskiego na nowy śmigłowiec bojowy. W podpisanym liście spółki  formułują zasady przyszłej współpracy w zakresie tak różnych działań, jak projektowanie, produkcja, montaż końcowy, sprzedaż oraz wsparcie posprzedażne śmigłowca AW249.

Dokument potwierdza zainteresowanie PGZ oraz Leonardo rozwojem oraz produkcją nowego śmigłowca bojowego, tworzonego na potrzeby armii włoskiej, oraz jego polskiego wariantu   w ramach programu „Kruk”. Dzięki tej współpracy polski przemysł obronny będzie miał wyjątkową okazję uczestniczenia w programie rozwoju zupełnie nowego śmigłowca, stanowiącego jednocześnie wkład w plan modernizacji polskich sił zbrojnych w postaci nowej, supernowoczesnej platformy.

Gian Piero Cutillo, Dyrektor Zarządzający Leonardo Helicopters powiedział: – Ta umowa to kamień milowy w historii współpracy włoskiego i polskiego przemysłu obronnego, włączający polski przemysł w najważniejszy obecnie program rozwoju śmigłowca bojowego. Grupa Leonardo – za pośrednictwem spółki PZL-Świdnik – współpracuje od lat z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej, a ta umowa otwiera nowe możliwości zaangażowania się w rozwój programu Kruk, dzięki czemu możemy wspólnie z PGZ budować przyszłość polskiego przemysłu obronnego”.

AW249 będzie zawierał wszystkie najnowsze rozwiązania technologiczne w swoim segmencie rynkowym i będzie czerpać z wieloletniego doświadczenia zebranego dzięki śmigłowcowi AW129,  a także z know-how Grupy Leonardo w tym konkretnym sektorze przemysłu śmigłowcowego.

Śmigłowiec AW249 o maksymalnej masie startowej kat. 7-8 ton i ładowności powyżej 1800 kg będzie charakteryzował się szybkością i długotrwałością lotu pozwalającą na przetrwanie w najtrudniejszych warunkach, podczas realizacji zadań z zakresu wsparcia powietrznego oraz zbrojnej eskorty.  AW249 będzie dysponował najnowocześniejszymi systemami komunikacji i kierowania misją na polu walki; system realizacji misji będzie w stanie zarządzać i kierować bezzałogowymi statkami powietrznymi, a także zapewni szereg elementów poprawiających świadomość sytuacyjną, tym samym zmniejszając obciążenie pilota pracą i poprawiając bezpieczeństwo. Dodatkowo, dzięki zaawansowanym technologiom oraz zastosowaniu specjalnej filozofii projektowej Poza tym AW249 – w porównaniu z poprzednią generacją śmigłowców – pod wieloma względami przyniesie oszczędności w kosztach eksploatacji.   

Grupa Leonardo działa w Polsce głównie poprzez swoją spółkę zależną, czyli PZL-Świdnik, polskiego producenta śmigłowców, mogącego pochwalić się ponad 65-letnim doświadczeniem w branży zgromadzonym w trakcie produkcji ponad 7400 śmigłowców dla klientów w ponad 40 krajach świata. Dzięki PZL-Świdnik Polska jest jednym z nielicznych państw zdolnych do samodzielnego projektowania, produkowania, a także rozwijania i serwisowania śmigłowców. PZL-Świdnik jest kluczowym partnerem polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej: prawie 160 śmigłowców wyprodukowanych w PZL-Świdnik jest w służbie polskich Sił Zbrojnych. Niemal 80% wszystkich śmigłowców dostarczonych polskim Siłom Zbrojnym w ostatnich latach zostało zaprojektowanych  w Świdniku (SW-4 Puszczyk, W-3PL Głuszec oraz W-3WA Sokół, także w konfiguracji VIP do transportu najwyższych urzędników państwowych). Obecnie PZL-Świdnik zatrudnia około 3000 osób, w tym

ponad 650 inżynierów, i współpracuje z ponad 1000 polskich przedsiębiorstw, zapewniając utrzymanie dodatkowych 4500 miejsc pracy w polskiej gospodarce. Grupa Leonardo jest ponadto obecna w wielu innych najważniejszych programach wojskowych w Polsce; dotyczy to samolotu szkoleniowego M-346 Bielik dla polskich Sił Powietrznych czy programu Rosomak dla Wojska Polskiego realizowanego we współpracy z PGZ. Leonardo dostarcza też szereg systemów w zakresie obronności i bezpieczeństwa, takich jak naziemne elementy do satelitów obserwacyjnych COSMO-SkyMed, systemy wczesnego ostrzegania radarowego oraz nadzoru przybrzeżnego, które w znacznym stopniu poprawiają bezpieczeństwo Polski.

 

Zostaw komentarz