fbpx

„Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo” – wystawa multimedialna w Rogowie

29 września 2016
Komentarze wyłączone
1 815 Wyświetleń

rogow-banerJuż 2 października o godz. 14.00, w starej remizie w Rogowie (pod Kazimierzem Dolnym) odbędzie się wernisaż multimedialnej wystawy Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo”. Bohaterkami zdjęć oraz opowieści przygotowanych przez studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW są rolniczki ze Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki ze wsi Rogów.

Wystawa „Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo”to efekt etnograficzno-dziennikarskiego projektu studentów z Koła Naukowego Dokumentu Multimedialnego „Drgania”, działającego na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Celem przedsięwzięcia było uchwycenie związków między tożsamością̨ lokalną, tradycją i kuchnią. Studenci, po kilkumiesięcznej pracy koncepcyjnej, przedstawili wspomniane relacje w kontekście osobistych historii członkiń Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki, a także związków regionu z lokalnymi produktami.

-W trakcie wyjazdu plenerowego do Rogowa studenci spędzili dwa dni z bohaterkami wystawy, towarzysząc im w polu i w kuchni.Rozmawiając o uprawie chmielu i pytając, dlaczego swojski olej rzepakowy jest lepszy od kupowanego, próbowali zrozumieć, skąd Rogowianki biorą swój zapał. Ten zapał, w wyniku którego półka w ich siedzibie, remizie strażackiej w Rogowie, ugina się od nagród i pucharów otrzymanych za udział w licznych konkursach kulinarnych. Zapewne goście wystawy sami znajdą odpowiedzi na te pytania, ponieważ podczas wernisażu będzie można skosztować lokalnych specjałów, przygotowanych właśnie przez Rogowianki- mówi dr hab. Jacek Wasilewski, opiekun koła naukowego „Drgania”.

Wystawę „Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo” zorganizowało Koło Naukowe Dokumentu Multimedialnego „Drgania” specjalizacji Dokumentalistyka, działające na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Projekt wsparła też Drukarnia Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM, pomagając w produkcji zdjęć, plansz z napisami i pocztówek dokumentujących tradycję regionu.


Wystawa ma charakter otwarty. Można ją odwiedzać 2 października od 14.00, potem przez kolejne trzy weekendy w godzinach pracy remizy. Później będzie gościć także w Warszawie i Lublinie.

LAJF patronuje, LAJF poleca!

 

Komenatrze zostały zablokowane