WAŻNE
Six memos (Grudzień 10, 2018 1:02 pm)
Odsłonięcie pomnika Idziego Radziszewskiego (Grudzień 6, 2018 12:16 pm)

Informacja o wynikach konkursów oraz działań promocyjno-prewencyjnych Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie w roku 2018

27 listopada 2018
54 Wyświetleń

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursów i uczestnikom programów prewencyjnych nastąpiło podczas gali, która odbyła się w dniu 23 listopada 2018 r. o godzinie 1030 w sali błękitnej w lubelskim urzędzie wojewódzkim. W Gali udział wzięli przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie, przedstawiciele lokalnych władz wojewódzkich i samorządowych, zarządów organizacji związków zawodowych i pracodawców, stowarzyszeń pracowników służby bhp oraz społecznych inspektorów pracy, a także pracodawców wyróżniających się w sferze ochrony pracy.

Poniżej przedstawiamy laureatów konkursu oraz działań promocyjno-prewencyjnych Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie w roku 2018.

1. Konkurs „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”

Celem konkursu Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej jest promowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy, w tym inspirowanie pracodawców do tworzenia bezpiecznych i ergonomicznych miejsc pracy. W konkursie mogą uczestniczyć pracodawcy niezależnie od formy własności zakładu pracy, którzy uzyskali pozytywną ocenę stanu warunków pracy w ich firmach.

W grupie Pracodawców zatrudniających do 50 pracowników:

Wyróżnienia:

– GRAV-TOM Tomasz Syrtów z miejscowości Łaszczówka Kolonia.

– Biuro Rachunkowe SYLMIR Sylwia Barszcz z miejscowości Dąbie k. Łukowa.

III miejsce ex aequo:

– Stowarzyszenie Centrum Przedsiębiorczości Integracji i Edukacji w Łukowie Oddział w Łukowie Zakład Aktywności Zawodowej.

– ALUSKY Sp. z o.o. z Lublina.

II miejsce: P.P.H.U. Zakład Mięsny Żak Sp. z o.o. ze Świdnika.

I miejsce: Agroplast Marcin Łopąg z Sawina.

W grupie Pracodawców zatrudniających od 51 do 250 pracowników:

III miejsce: Bio-Relax Centrum Medyczne Sp. z o.o. z Puław.

II miejsce: GUMET Sz. Geneja Spółka Jawna z Kraśnika.

I miejsce: Bialskie Wodociągi i Kanalizacja WOD-KAN Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej.

W grupie Pracodawców zatrudniających ponad 250 pracowników żaden zakład pracy nie przystąpił do konkursu w roku 2018.

2. Konkurs „Buduj bezpiecznie”

Celem konkursu jest upowszechnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na placach budów, a także promowanie wykonawców robót budowlanych, zapewniających bezpieczne stanowiska pracy w procesie realizacji obiektów budowlanych. Upowszechniane są szczególnie wartościowe, zasługujące na wyróżnienie dokonania pracodawców budowlanych, organizujących pracę w sposób bezpieczny.

– wyróżnienie za poprawę warunków pracy na budowie związanej z remontem budynku Szkoły Podstawowej Nr 2 w Zamościu przy ul. Lwowskiej 15, realizowanej przez firmę Wiesław Wilczyński z siedzibą w Zamościu.

– III miejsca nie przyznano

– II miejsce: Budowa budynku usługowo-hotelowo-mieszkalnego wraz z parkingiem terenowym i podziemnym „UNIA ART RESIDENCE” w Lublinie przy al. Racławickie 10-12, realizowana przez firmę UNIT LUBLIN WALDEMAR LENARTOWICZ z siedzibą w Lublinie.

– I miejsce: Budowa drogi ekspresowej S17 węzeł Skrudki – Sielce. Inwestycja realizowana przez MOTA – ENGIL CENTRAL EUROPE S.A. z siedzibą w Krakowie.

3. Konkurs Najaktywniejszy Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy

Celem konkursu jest promowanie najaktywniejszych społecznych inspektorów pracy w sferze ochrony pracy i praworządności w stosunkach pracy. Oczekiwanym rezultatem konkursu jest systematyczna poprawa stanu bezpieczeństwa pracy w zakładach.

Do wojewódzkiego etapu konkursu w roku 2018 zgłoszono kandydatury 5 społecznych inspektorów pracy. Komisja konkursowa przyznała:

– III miejsce: Pan Piotr Połynka z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej

– II miejsce: Pan Bogdan Szmiga z firmy JOBON Sp. z o.o. ze Zwierzyńca

– I miejsce: Pan Stanisław Kasiedczak z PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość.

4. Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych.

W obecnym roku do konkursu na etapie regionalnym przystąpiło 46 gospodarstw rolnych. Do kolejnego etapu – wojewódzkiego – zakwalifikowało się 12, a nagrodzonym gospodarstwem rolnym jest:

Gospodarstwo rolne Anety i Radosława Bakaj z miejscowości Wierzbica (gmina Wierzbica, powiat chełmski).

Gospodarstwo Rolne Państwa Bakaj zajęło również 2 miejsce na etapie krajowym konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne edycja 2018. Tym samym gospodarstwo zostało nagrodzone przez Ministra Rolnictwa.

II. WYRÓŻNIENI UCZESTNICY PROGRAMU Zdobądź Dyplom PIP”.

Program przeznaczony jest dla pracodawców:

  • prowadzących małe zakłady produkcyjne, usługowe czy handlowe, z których działalnością wiążą się zagrożenia zawodowe i zdrowotne,

  • w których mogą sami wykonywać zadania służby bhp zgodnie z art.237 11 §1 pkt. 1;2 Kodeksu pracy.

Idea programu oparta jest na zasadzie samokontroli, gdzie pracodawca, przy pomocy przygotowanych przez PIP narzędzi (Listy kontrolnej z komentarzem) i pomocy inspektora pracy, jako eksperta, identyfikuje występujące w zakładzie problemy i nieprawidłowości, ocenia ich skalę oraz określa sposoby i terminy ich likwidacji.

Lista zakładów, które otrzymały Dyplom PIP w roku 2018:

  1. Mariusz Kliszcz Firma Handlowo-Usługowa ” Marco „, ul. Kryłowska 24, 22-530 Mircze

  2. Biuro Rachunkowe Sylmir Sylwia Barszcz, Dąbie 168, 21-400 Dąbie

  3. Kopalnia Golden Sand S.C. Sławomir Mazurek, Magdalena Grodzińska-Mazurek
    Dworzyska 65, 22-375 Izbica

  4. AUTO MIL Mariusz Misztal, ul. Wołyńska 55, 22-100 Chełm

  5. B.E.S.T.” Zakład Przetwórstwa Ziemniaczanego E.Barycki, B.Barycki Sp.j., Przewłoka 81 A, 21-200 Parczew

  6. PROHAMOT Rafał Wnuk, Nowy Krępiec ul. Spacerowa 17, 21-007 Mełgiew

  7. Bożena Ślusarska MADPOL SMAK, ul. Turystyczna 43A, 20-230 Lublin

  8. SZLIF Hurtownia Artykułów Ściernych i Przemysłowych Sp.j. L.G.Mruk, M.Miturska, 21-003 Ciecierzyn 90C

  9. WINGED TRADE SP. z o.o., Łuszczów Pierwszy 201, 20-258 Lublin

  10. Jantrans Janusz Matczuk ul. Budowlana 16, 21-500 Biała Podlaska

  11. Elżbieta Iwaniuk Elcom II, ul. Słoneczna 12, 21-540 Małaszewicze, Kobylany

  12. Firma Handlowa Koma Auto-Serwis Mirosław Koza, ul. Jana Pawła II 24, 21-150 Kock

  13. Przedsiębiorstwo Usługowo- Handlowe „Lama”Andrzej Lajfert, ul. 3 Maja 101, 23-400 Biłgoraj

  14. Pro-Ventura Archiwum Depozytowe, ul. Litewska 9, 22-100 Chełm

  15. Ewa Zięba Eko-Eva, ul. Karola Szymanowskiego 11 lok. 2, 22-100 Chełm

  16. Wil-Car Serwis Przemysław Wilkos, Depułtycze Królewskie 30, 22-100 Chełm

  17. Zakład Optyczny Piotr Haratym, ul. Pocztowa 28a/39, 22-100 Chełm

  18. Firma Handlowo Usługowa Sebastian Wojcieszuk, ul. Chełmska 17 lok. 14, 22-234 Urszulin

  19. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Ren-Jer” Sp. z o.o. , ul. Mielczarskiego 6, 22-200 Włodawa

  20. PW Privland Przyczyna Tadeusz, Kalinowice 112A, 22-400 Zamość

  21. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Embud” Sp. z o.o., ul. Okszowska 48A, 22-100 Chełm

  22. Butech Biuro Usług Technicznych Czesława Błaszczyk, ul. Cementowa 15, 22-100 Chełm

  23. STELMACH I PARTNERZY Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 28, 20−052 Lublin

  24. Lubelska Szkoła Biznesu Sp z o.o. Fundacji Rozwoju KUL, ul. Konstantynów 1H, 20-708 Lublin,

  25. Select System Krzysztof Jasiński, ul. Rolnicza 10, 22-600 Tomaszów Lubelski,

  26. F.H.U. ALKO-WAR Barbara Szaluś, ul. Lwowska 126H, 22-600 Tomaszów Lubelski,

  27. Blacharstwo, Lakiernictwo, Mechanika Pojazdowa Michał Darczuk, Czołki 40, 22-424 Sitno,

  28. Przedsiębiorstwo Usługowo- Handlowe „AB” Spółka Jawna J. Arasimowicz, F. Brzozowski, ul. Żołnierska 8, 22-200 Włodawa.

III. Dyplom PIP dla zakładów usług leśnych

Program ten realizowany jest po raz czwarty, z pomocą i przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Nadleśnictw. Celem programu jest popularyzacja wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy wśród pracodawców i pracowników zakładów usług leśnych. Jednocześnie wsparcie w doprowadzeniu sytuacji w ZUL do stanu zgodnego z obwiązującymi przepisami prawa pracy. Dyplomy Państwowej Inspekcji Pracy dostają te Zakłady Usług Leśnych, które pomyślnie przeszły wszystkie etapy programu i zakończyły go dostosowując swój zakład do obowiązujących przepisów bhp i prawa pracy.

W roku 2018 „Dyplom PIP dla zakładów usług leśnych” otrzymały:

  1. „Stos” Zakład Usług Leśnych i Transportowych Jan Walczak, Hamernia 97, 23-460 Józefów

  2. Sokal Bogusław Usługi Leśne, Momoty Dolne 20, 23-300 Janów Lubelski.

  3. Zakład Usług Leśnych Mirosław Małek, Andrzejówka 44, 23-400 Biłgoraj

  4. Zakład Usług Leśnych Góra Adam, Kapronie 28A, 23-304 Dzwola

  5. Edward Jargieło Zakład Usług Leśnych, Kapronie 20, 23-304 Dzwola

IV. Program prewencyjny „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy – prewencja wypadkowa”

Program skierowany jest do firm, które dobierane są na podstawie danych o wypadkach z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub same przystępują do programu Państwowej Inspekcji Pracy. Celem programu jest wyeliminowanie zagrożeń wypadkowych.

Program prewencyjny dla małych przedsiębiorstw „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy – prewencja wypadkowa” w roku 2018 pomyślnie zakończyły firmy:

  1. PARSTER Sp. z o.o., ul. Mickiewicza 32, 21-200 Parczew

  2. Lubelskie Fabryki Wag FAWAG S.A., ul. Łęczyńska 58, 20-954 Lublin

  3. Fabryka Elementów Złącznych Normal-Met Sp. z o.o., ul. Mełgiewska 7-9, 20-209 Lublin

  4. GEOMAX Misztal-Stateczny spółka jawna, ul. Willowa 22, 24-300 Opole Lubelskie

  5. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., ul. Piekarskiego 3, 22-300 Krasnystaw

V. Program prewencyjny „Ograniczanie zagrożeń zawodowych w zakładach produkujących wyroby tartaczne i wyroby z drewna” edycja 2018

Jest to program prewencyjny Państwowej Inspekcji Pracy realizowany w latach 2016 – 2018, adresowany do pracodawców zajmujących się produkcją wyrobów tartacznych i wyrobów z drewna, którą charakteryzuje wiele zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników (przede wszystkim takich jak hałas, pyły, zagrożenia mechaniczne i chemiczne). Cele programu to przede wszystkim: Ograniczanie zagrożeń wypadkowych i zawodowych w tartakach i zakładach stolarskich poprzez zapewnienie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności bezpieczeństwa i higieny pracy oraz umożliwienie pracodawcom dostosowania zakładów pracy do obowiązującego prawa w drodze udziału w programie prewencyjnym, opartym na zasadzie samokontroli, poprzedzonym udziałem w szkoleniu i wyposażeniem ich w materiały i narzędzia, za pomocą których zostaną określone i wyeliminowane nieprawidłowości.

W roku 2018 program prewencyjny z wynikiem pozytywnym ukończyli:

  1. Euro Wood Zdzisław Małyska, Annobór 48, 21-100 Lubartów

  2. PPM „SKIBA” Konrad Skiba, Wieprzów Ordynacki 87, 22-600 Tomaszów Lubelski

  3. Faiter Plus – Elżbieta Wolanin, Korytków Duży 9a, 23-400 Biłgoraj

  4. Firma Faiter – Dariusz Wolanin, Korytków Duży 9a, 23-400 Biłgoraj.

  5. Zakład Stolarski „KORNIK” Wojtysiak Ewelina, Wierzbówka 44, 21-200 Parczew(Materiały organizatorów)

Zostaw komentarz