fbpx

Maestro daje koncert w Lublinie

6 lutego 2018
757 Wyświetleń

Z okazji inauguracji lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”, 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – „Miasto swojemu Uniwersytetowi” oraz zakończenia obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Miasta Lublin 9 lutego w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się koncert Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego.

Siedem bram Jerozolimy to kompozycja autorstwa Krzysztofa Pendereckiego utworzona na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu trzech tysiącleci istnienia świętego miasta. Prawykonanie dzieła odbyło się 9 stycznia 1997 roku w Jerozolimie, a pierwsza polska premiera miała miejsce 14 marca ’97 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Tytuł oraz budowa utworu wokalno-instrumentalnego, który pierwotnie miał przyjąć formę symfonii, nawiązują do siedmiu historycznych bram prowadzących do jerozolimskiego Starego Miasta. Utwór przewidziany jest na orkiestrę z rozbudowaną sekcją perkusyjną, trzy chóry, solistów i recytatora.

Tekst oparty jest na biblijnych psalmach, z których wybrano fragmenty odnoszące się do Jerozolimy, jak i również innych starotestamentowych księgach, między innymi Księdze Izajasza, Daniela, Ezechiela i Jeremiasza.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dąbrowicy. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął od najmłodszych lat – jego ojciec i dziadek również byli muzykami. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie krakowska Akademia Muzyczna) w klasie Artura Malawskiego. Były rektor, do dnia dzisiejszego profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Doctor honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. Honorowy obywatel Bydgoszczy. Prezes honorowy Związku Kompozytorów Polskich. Od 1978 r. członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Kawaler Orderu Orła Białego.

Źródło foto: Laboratorium Więzi

Zostaw komentarz