WAŻNE
Grand Press dla Katarzyny Michalak (Grudzień 17, 2018 9:19 am)
Kobiety Leszka Żegalskiego (Grudzień 17, 2018 9:07 am)
Dożynki Rybackie (Grudzień 11, 2018 8:35 am)

Oświadczenie Prezydenta Lublina w sprawie Marszu Równości

12 października 2018
96 Wyświetleń

Lublin, 12 października 2018 r.

OŚWIADCZENIE

Szanowni Państwo,

Przez wszystkie lata sprawowania funkcji Prezydenta Miasta dbałem o to, aby Lublin był miastem otwartym i gościnnym dla wszystkich niezależnie od poglądów politycznych i tożsamości. Z ust moich i moich współpracowników nigdy Państwo nie usłyszeli słów które mogłyby świadczyć o braku szacunku dla jakiejkolwiek z grup. Jestem za wartościami zapisanymi w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w tym za wolnością zgromadzeń.

Decyzja o zakazie zgromadzeń planowanych na 13 października br. była jedną z najtrudniejszych, jakie podejmowałem w trakcie 8 lat pełnienia funkcji Prezydenta Miasta Lublin. Choć wiele osób próbuje Państwu wmówić, że była ona podyktowana względami ideologicznymi to chciałbym z całą stanowczością podkreślić, że podjąłem ją wyłącznie z troski o życie i zdrowie mieszkańców Lublina, które mam obowiązek chronić, szczególnie w obliczu realnego zagrożenia. Istnienie takiego zagrożenia stwierdziła zarówno policja, jak i podległe mi jednostki odpowiadające za bezpieczeństwo, a potwierdził to Sąd pierwszej instancji. O konkretnych przypadkach zawiadomiłem Policję a ta skierowała sprawę do Prokuratury.

Zapewniam Państwa, że łączą nas te same wartości, związane z wolnością i wzajemnym szacunkiem. Wierzę, że pomimo emocji, które dziś nam towarzyszą, będziemy mogli nadal współpracować na rzecz naszego miasta, w którym jest miejsce dla wszystkich.

W obliczu takiej decyzji sądu apeluję do policji, o zapewnienie bezpieczeństwa zgromadzeń planowanych na 13 października. Jednocześnie wyrażam dezaprobatę dla sytuacji, w której to reprezentant rządu w terenie, którym jest Wojewoda Lubelski swoimi wypowiedziami doprowadził do eskalacji tego konfliktu, a tym samym naraża uczestników zgromadzeń na niebezpieczeństwo.

Informuję, że powołałem specjalny sztab kryzysowy, który ze strony Urzędu Miasta będzie na bieżąco monitorował sytuację w najbliższych dwóch dniach. W jego skład wejdą pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzowego, Straży Miejskiej, a na jego czele stanie nadinspektor Dariusz Działo – były Komendant Stołeczny Policji.

Krzysztof Żuk

Prezydent Miasta Lublin

Zostaw komentarz