fbpx

Projekt “Teatr Pamięci” – prezentacja spektakli i instalacji

21 sierpnia 2017
1 566 Wyświetleń

Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego realizuje w Dworze w Bronicach projekt „Teatr Pamięci”. Jest to cykl bezpłatnych, multidyscyplinarnych warsztatów o różnych formach wyrazu, których tematem jest historia mieszkańców wsi i dworu w Bronicach z czasów I wojny światowej i międzywojnia.  Przestrzenią, w której będą odbywały się warsztaty, instalacje i przedstawienia będzie położony koło Nałęczowa zabytkowy dwór w Bronicach, który został odzyskany przez rodzinę właścicieli. Obiekt od kilku lat jest miejscem licznych działań kulturalnych – od przedstawień angażujących aktorów i reżyserów o ogólnopolskiej renomie (ostatnio czytano tutaj sztukę „Zamknęły się oczy Ziemi” Pawła Huelle, autora słynnej książki ”Weisser Dawidek”, w reżyserii i adaptacji Karoliny Kirsz), przez koncerty, wernisaże, warsztaty taneczne, aż po inscenizacje przywołujące i utrwalające lokalną tradycję. Udział w warsztatach prowadzonych przez animatorów kultury, reżyserów, teatrologów i lokalnych działaczy kultury, jest bezpłatny. Projekt „Teatr Pamięci” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z programu „Kultura – Interwencje” Narodowego Centrum Kultury.

Projekt „Teatr Pamięci” powstał z myślą o zachowaniu pamięci o ludziach tworzących społeczność dworu i wsi Bronice pod Nałęczowem i wydarzeniach, które się tam rozgrywały w czasach I wojny światowej i międzywojnia. -Naszym zamiarem jest włączenie lokalnej społeczności udziału w tworzenie i odbiór kultury. Cykl warsztatów teatralnych przeprowadzonych w ramach projektu ma aktywizować, oswajać z działaniami twórczymi oraz wzmacniać tożsamość uczestników, poprzez wykorzystanie jako wątku przewodniego spektakli i instalacji, autentycznych postaci i wydarzeń- mówią organizatorzy. Warsztaty artystyczno-historyczne w I części projektu prowadziły: edukatorzy z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, Martyna Groth, Agnieszka Koecher-Hensel, Marta Głos i Ewa Mrozek-Rodzikowa, Anna Skubik i Karolina Kirsz.
Spotkanie wieńczące dzisiejsze warsztaty odbędzie się już 27 sierpnia o 18:00 w zabytkowych wnętrzach dworu w Bronicach, podczas niego zostaną zaprezentowane  przygotowane w trakcie warsztatów etiudy i instalacje wizualno-dźwiękowe.
LAJF ma przyjemność patronować projektowi.

Zostaw komentarz