fbpx

Protetyka i implantologia– nie tylko względy estetyczne

14 grudnia 2017
934 Wyświetleń

Każdy z nas chciałby cieszyć się śnieżnobiałym, pełnym i zdrowym uśmiechem. Jednakże z różnych przyczyn w naszej jamie ustnej pojawiają się braki zębowe. Braki w uzębieniu, to nie tylko problem estetyczny. Brak zębów (szczególnie w odcinku bocznym) może prowadzić do poważnych zaburzeń i dolegliwości ze strony stawów skoroniwo-żuchwowych. Problemem staje się nie tylko przeżuwanie pokarmów, ale także pojawiające się bóle głowy, problemy ze snem czy zaburzenia mowy. To właśnie dlatego uzupełnianie braków zębowych jest tak istotne. Protetyka to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych. Dba o zachowanie funkcjonalności zgryzu, a jednocześnie o estetykę uśmiechu.

Wydawać by się mogło, że brak pojedynczego zęba nie będzie mieć wpływu na jamę ustną i pozostałe zęby. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości niesie to za sobą poważne konsekwencje. W momencie, gdy tracimy ząb, rozpoczyna się wędrówka zębów sąsiednich i przeciwstawynych, a także proces zaniku dziąsła. Dochodzi do poziomego i pionowego zaniku tkanki kostnej, która z czasem nie będzie możliwa do odbudowy i regeneracji. Im wcześniej zdecydujemy się na odbudowę protetyczną tym efekt estetyczny będzie lepszy, a stan przyzębia nie ulegnie znaczącym zmianom. Pamiętajmy więc, że czas ma znaczenie.

Na szczęście nowoczesna stomatologia daje nam wiele możliwości. W Klinice Pięknego Uśmiechu mamy dostęp do różnych metod i materiałów. Staramy się pokonywać bariery i pomagać pacjentom nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach np. poprzez odtworzenie tkanki kostnej ( tzw. Sterowana regeneracja kości). Polega ona na umieszczeniu w miejscu ubytku kostnego biomateriału, który jest przykrywany specjalistyczną membraną, której zadaniem jest ochrona przeszczepianego obszaru.

Nieocenioną metodą uzupełniania pojedynczych braków zębowych są implanty. Polega ona na wszczepieniu w kość żuchwy lub szczęki tytanowego implantu (śruby). Zabieg odbywa się podczas jednej wizyty i może być wykonywany zaraz po usunięciu chorego zęba (implant natychmiastowy) lub po wygojeniu zębodołu. Czas gojenia (osteointegracji) trwa od 4 do 6 miesięcy.

Oczywiście sam implant to jeszcze nie koniec leczenia. Po wygojeniu rany na implancie umieszcza się koronę tymczasową, a następnie koronę właściwą wykonaną z cyrkonu, porcelany lub z metalu licowanego porcelaną.

Inną metoda uzupełniania luk w łuku zębowym pomiędzy zębami są mosty. Most składa się z filarów – koron osadzonych na zębach pacjenta oraz przęseł – sztucznych zębów uzupełniających luki. Most jest cementowany na stałe, dzięki czemu pacjent nie ma problemów z wymową czy żuciem, jak ma to czasami miejsce w przypadku protezy. Niestety tak jak w przypadku koron, osadzenie mostu wiąże się z oszlifowaniem zębów filarowych.

W walce z brakami zębowymi wielu pacjentów decyduje się na protezy zębowe. Nie jest to rozwiązanie idealne, jednak ta metoda cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Protezy dzielimy na dwa rodzaje: częściowe i całkowite. Protezy częściowe pozwalają na uzupełnienie braków zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Protezy częściowe umocowane są na pozostałych zębach własnych za pomocą klamer, zamków czy zatrzasków. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć konieczności stosowania kleju i zapewnia lepsze utrzymanie protezy oraz większy komfort w czasie żucia czy mówienia.

Z kolei protezy całkowite umożliwiają odtworzenie całego uzębienia. Utrzymują się w ustach na zasadzie przyssania do tkanek miękkich, jednak w przypadku ich stosowania często konieczne jest używanie kleju do protez. Pacjenci stosujący ten rodzaj uzupełnienia ubytków zębowych mają możliwość naturalnego uśmiechania się i żucia.

W przypadku bezzębia dochodzi do niekorzystnych zmian w rysach twarzy. Obniżenie zwarcia, problemy z żuciem pokarmów, mówieniem i wiele innych aspektów zostaje rozwiązanych po wykonaniu i użytkowaniu protezy. Jest to bardzo popularne rozwiązanie o dość niskim koszcie, które niestety posiada wady. Do najpoważniejszych należą: niedogodności w spożywaniu pokarmów, dyskomfort, długi czas adaptacji oraz niszczące działanie na kości szczęk.

 

W Klinice Pięknego Uśmiechu pierwszorazowa konsultacja chirurgiczna lub protetyczna zawsze rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG lub 3D w technologii CBCT – tomografia komputerowa wiązki stożkowej. Mamy do dyspozycji najnowocześniejszy aparat pozwalający wykonywać zdjęcia najwyższej jakości ze zminimalizowaną dawką promieniowania, bez uszczerbku na jakości wykonanego zdjęcia. Dzięki temu możemy zapewnić naszym pacjentom kompleksowe usługi na terenie jednej placówki. Wychodzimy naszym pacjentom naprzeciw i służymy fachową konsultacją oraz pomocą w wyborze najlepszych rozwiązań. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Współpracujemy z najlepszymi technikami, którzy zgodnie z sugestiami naszej wykwalifikowanej kadry są w stanie wykonać najbardziej skomplikowaną pracę protetyczną oraz sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagającym pacjentom.

Dla niektórych pacjentów posiadanie protezy czy sztucznego uzębienia, to wstydliwy problem. Pamiętajmy, we współczesnych czasach posiadanie sztucznego uzębienia to nie tylko poprawa estetyki jamy ustnej, ale przejaw dojrzałości oraz troski o swój organizm. Nowoczesne uzupełnienie protetyczne, to równe, mocne i piękne zęby.

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz