fbpx

Przełomowe odkrycie naukowców KUL

6 lutego 2014
Komentarze wyłączone
758 Wyświetleń

etoinaNaukowcy z KUL wynaleźli sposób wytwarzania ektoiny. To substancja na wagę złota, pomimo że przy jej produkcji wykorzystywane są bakterie skał przywęglowych, a nie szlachetny pierwiastek.

 

Ektoina to rzadko występujący aminokwas. Dzięki swoim właściwościom stabilizującym, ochronnym oraz zapobiegającym fotostarzeniu ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Zwiększa immunoodporność na HIV, używa się go przy radio- i chemioterapii oraz w terapii przeciwko chorobie Alzheimera. Służy również m.in. do wyrobu kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Niestety, aminokwas sporo kosztuje. Obecna cena za 1 gram ektoiny to 18 USD. Dla porównania: cena złota to 16 USD. Spowodowane jest to kosztochłonnym i skomplikowanym procesem jego pozyskiwania.

Jednak obecnie, za sprawą trzech kobiet z Katedry Biochemii i Chemii Środowiska KUL ‒ prof. Zofii Stępniewskiej, dr Agnieszki Kuźniar i dr Anny Pytlak, wydatki na produkcję ektoiny mogą zmaleć nawet dziesięciokrotnie, do około 2500 złotych za kilogram. Nowy sposób produkcji to efekt współpracy uniwersytetu i kopalni Bogdanka. Podczas badań pod ziemią odkryto, że drogocenna substancja wytwarzana jest przez bakterie obecne w skałach przywęglowych, umożliwiając im przetrwanie.

Obecnie trwają rozmowy na temat wprowadzenia nowej metody do produkcji.

 

foto Krzysztof Stanek

Komenatrze zostały zablokowane