fbpx

Barwne wejście w inny wymiar

10 września 2022
439 Wyświetleń

16 września 2022 r., o godz. 18:00 w Galerii Wirydarz w Lublinie odbędzie się otwarcie wystawy Józefa Panfila, autora cyklów obrazów, takich jak widoki z pracowni, portrety, martwe natury, pejzaże polskie i pejzaże śródziemnomorskie, architekturę i wnętrza świątyń. Ekspozycja pt. “Porta” będzie się składać z najnowszych dzieł malarza i potrwa do 24 października 2022 r.

Rok 1994, plener malarski na Santorini. Uliczka w Karterados i pomalowana na zielono furtka w zaułku, kontrastująca z bielą odrapanych ścian, czerwienią kwiatów i skrawkiem ostrego błękitu nieba. Tak wyglądał pierwszy motyw z drzwiami w moim malarstwie. Jest coś tajemniczego i przykuwającego uwagę w tych wejściach, prostych furteczkach, bogatych w detale bramach czy wspaniałych portalach kościołów Południa, skąpanych w słońcu. Światło podkreśla urodę architektury, wydobywając fakturę ścian, kamieni, odpadających tynków, przebarwień i zacieków. Na takim tle drzwi, często niebieskie lub cynobrowe. To jest temat malarski, uwodzący mnie i zachwycający od lat.

Obrazy z motywem portalu są najlepszą ilustracją i wspomnieniem z plenerów i podróży artystycznych na południu Europy, z Grecji, Dalmacji, Prowansji, Andaluzji, Katalonii czy Toskanii.

Nie sposób pominąć rodzimych Porta, które możemy zobaczyć na tej wystawie. Bramy i wejścia do kamieniczek Starego Miasta w Lublinie, pełne urody, cudownie spatynowane, nastrojowe i raczej monochromatyczne są malarskim kontrapunktem do tematów śródziemnomorskich.

Zapraszam do przekroczenia progu i uchylenia drzwi na wystawie “Józef Panfil. Porta”

Porta, Józef Panfil

Józef Panfil urodził się w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1984 r. Uprawia malarstwo olejne i rysunek (pejzaż, portret, martwa natura). Prowadzi seminaria z malarstwa i rysunku na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych – w kilku Galeriach BWA w Polsce, w Galerii Heer w Oslo (1998r.), Państwowej Galerii Sztuki w Toruniu (1999r.), Galerii Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim (2000r.) oraz ponownie w Galerii Heer w Oslo (2001r.). Wystawy zbiorowe z jego udziałem organizowane były w Polsce w kilkudziesięciu galeriach. Wystawy za granicą miały miejsce m.in. w Bonn, Santorini (Grecja), Oslo, Nowym Jorku. Artysta zdobył także wiele wyróżnień i nagród m. in. w 2018 nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za całokształt twórczości. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu galerii oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i zagranicą.

foto Galeria Sztuki Wirydarz

Zostaw komentarz