fbpx

52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

21 czerwca 2018
1 607 Wyświetleń

Na zdjęciu – Artur Sępoch, dyr. WOK podczas jubileuszowego 50 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

W dniach 21–24 czerwca zapraszamy na największe święto kultury ludowej w Polsce oraz jedyne tego typu wydarzenie w kraju, którego echa szeroko rozchodzą się po świecie. Festiwal kazimierski, niezmiennie organizowany od 52 lat przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, jest jedynym tego rodzaju wydarzeniem adresowanym do wykonawców prezentujących w konkursie folklor muzyczny niemal wszystkich regionów Polski. Biorą w nim udział wytypowani drogą eliminacji regionalnych autentyczni artyści ludowi wykonujący swój repertuar in crudo w kategoriach: kapele, zespoły śpiewacze, instrumentaliści i śpiewacy. Z kolei najmłodsi wykonawcy w niedzielny poranek zmierzą się w konkursie „Duży-Mały”, który pełni funkcję edukacji i animacji młodego pokolenia, a także ukazuje festiwalowej publiczności liczne talenty najmłodszych uczestników.

W ramach Klubu Festiwalowego zapraszamy na warsztaty śpiewu, tańca ludowego, gry na instrumentach, spotkania z artystami ludowymi oraz wystawy fotograficzne i projekcje filmów. Festiwalowi towarzyszą Targi Sztuki Ludowej – największa wystawa plenerowa wszystkich dyscyplin rękodzieła, gdzie prezentują swoje wyroby najlepsi twórcy ludowi z całego kraju. Tradycyjnie podczas festiwalu odbywa się Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne, poświęcone aktualnym zagadnieniom kultury ludowej, służące także badaniu, ocenie i analizie stanu folkloru w Polsce.

Festiwal kazimierski już ponad pół wieku popularyzuje folklor, przybliżając tradycje ludowe w obrzędach, zwyczajach, strojach ludowych i dawnej zabawie. Jego przyszłość byłaby jednak niepewna, gdyby nie wsparcie wielu ludzi i instytucji, a szczególnie Zarządu Województwa Lubelskiego, jak również Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z tej okazji przesyłamy podziękowania i pozdrowienia dla Panów Marszałków: Sławomira Sosnowskiego i Krzysztofa Grabczuka oraz Pana Ministra Piotra Glińskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Zostaw komentarz