fbpx

700-lecie Wilna na Litewskim

7 czerwca 2023
437 Wyświetleń

Dzisiaj, 7 czerwca, o godz. 12.00 na Placu Litewskim otwarta zostanie wystawa przygotowana z okazji 700-lecia Wilna – miasta zaprzyjaźnionego Lublina, przedstawiająca największe jego atrakcje. W uroczystości wezmą udział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin oraz Eduardas Borisovas, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Przyjaźń pomiędzy naszym miastem a Wilnem ma długą historię. 1 lipca 1569 roku na sejmie walnym w Lublinie pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zawarte zostało porozumienie, które określane jest jako unia realna. Do tej pory oba państwa łączyła jedynie osoba władcy, natomiast utworzenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów zagwarantowało pokojowe i otwarte współistnienie przedstawicieli różnych nacji, kultur i religii. Współpraca obu państw trwa nadal na różnych polach. W lubelskim obszarze kultury zaowocowała już wieloma wydarzeniami, m.in. wspólną lubelsko–wileńską Nocą Kultury 2019. W roku świętowania 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej, nasze miasta, Lublin i Wilno, zawarły porozumienie, uzgadniając rozwój więzi kulturalnych i historycznych oraz możliwości wzrostu potencjału ich obu.

Ekspozycja przygotowana we współpracy z Agencją promocji międzynarodowej turystyki i biznesu „GO Vilnius” oraz Ambasadą Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej potrwa do 17 czerwca.

Zostaw komentarz