fbpx

79. Tour de Pologne UCI World Tour na Lubelszczyźnie

15 lipca 2022
474 Wyświetleń

Tour de Pologne UCI World Tour znowu zawita na Lubelszczyźnie – 79. edycja wyścigu na terenie naszego województwa potrwa od 30 lipca do 1 sierpnia. Kolarskie współzawodnictwo zakończy się 5 sierpnia w Wieliczce. Na dzisiejszej konferencji prasowej w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o tegorocznym rajdzie rozmawiali: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezes zarządu Lang Team Czesław Lang oraz radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Majkowski. Zawody odbędą się pod hasłem „Wyścig dla Pokoju”.

– Tour de Pologne należy do najlepszych światowych imprez. Wszystkie czołowe teamy będą się ścigać tutaj, po pięknej Lubelszczyźnie, która wyglądem i pofałdowaniem przypomina włoską Toskanię. Wierzę, że podczas tegorocznego ścigania narodzi się nowa gwiazda kolarstwa

– mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

– Zależało nam, aby jak najwięcej pokazać z województwa lubelskiego, podkreślić, że tu jest bezpiecznie, że Polska jest bardzo gościnna. Kibice będą mieli wielką ucztę, będzie to dla nich ogromna frajda

– zaznaczał Czesław Lang, prezes Lang Team.

Podczas konferencji marszałek Jarosław Stawiarski oraz Czesław Lang podpisali umowę na organizację tego wydarzenia. Wyścig Tour de Pologne to największe logistyczne sportowe przedsięwzięcie obserwowane w Polsce i na świecie dzięki bezpośrednim relacjom telewizyjnym w mediach. Corocznie jest transmitowane w wielu krajach na świecie – w ubiegłym roku było to 80 krajów, m.in. Francja, Czechy, RPA, Kanada, Australia, USA, Nowa Zelandia i Belgia.

Tegoroczna edycja 79. Tour de Pologne Uci World Tour (TdP) pod hasłem „Wyścig dla Pokoju”obejmuje 3 etapy przebiegające w województwie lubelskim:

  1. etap trasa Kielce – Lublin 30.07. Wyścig kończy się na Krakowskim Przedmieściu przy budynku poczty głównej.
  2. etap trasa Chełm – Zamość 31.07. W Chełmie zawodnicy wystartują z pl. Niepodległości, a w Zamościu zatrzymają się przy Klubie Batalionowym przy ul. Józefa Piłsudskiego.
  3. etap Kraśnik, powiat kraśnicki – Przemyśl 1.08. Wyścig rozpocznie się sprzed budynku Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku przy al. Niepodległości.

Cały tour będzie transmitowany na żywo przez Telewizję Polską na kanałach ogólnodostępnych (TVP 1, TVP Sport oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport).


Ubiegłoroczna edycja Tour de Pologne – 2021

78. Tour de Pologne odbył się w dniach 9-15 sierpnia 2021 roku. Dwa pierwsze etapy przebiegały przez województwo lubelskie (Lublin, Chełm i Zamość). Kolarze przejeżdżali jeszcze przez Przemyśl, Sanok, Rzeszów, Tarnów, Katowice, Zabrze oraz Kraków. Na podium 78. Tour de Pologne stanął Polak. Michał Kwiatkowski w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce. Wyścig wygrał Portugalczyk Jao Almeida.

Tour de Pologne, nazywany też Kolarską Ligą Mistrzów, to sportowe wydarzenie na najwyższym światowym poziomie, w którym biorą udział największe gwiazdy kolarstwa. W Plebiscycie Przeglądu Sportowego z 2020 roku Tour de Pologne został uznany za Najlepszą Imprezę Sportową Roku.

foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Zostaw komentarz