fbpx

Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego

28 grudnia 2015
Comments off
1 387 Views

Ponad 1500 zgłoszeń konkursowych i blisko 350 zakwalifikowanych plakatów z 32 krajów to Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego, jakie miało miejsce w Lublinie. Brzmi imponująco i pozwala wierzyć, że ta dziedzina sztuki miewa się dobrze. Młodzi artyści mogli zgłaszać swoje prace w kategorii ogólnej oraz dwóch kategoriach tematycznych: II wojna światowa i 700 lat nadania Lublinowi praw miejskich. To, co różni lubelskie biennale od innych tego typu imprez, to szczególna grupa, do której wydarzenie jest adresowane – studenci kierunków artystycznych i architektonicznych, ale także absolwenci, którzy ukończyli studia nie później niż 15 lat temu. Organizatorzy chcą, aby konkurs pomógł młodym artystom w starcie do dojrzałej kariery artystycznej. Grand Prix, o wartości 5000 zł, zdobyła praca „Drapanie mózgu” autorstwa Jacka Rudzkiego, graphic designera i ilustratora, który ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie oraz magisterskie na Uniwersytecie Kingston w Londynie. Obecnie mieszka w Krakowie. Specjalizuje się w projektach z zakresu druku. Związany jest z warszawskim studiem graficznym Super Super. – „Drapanie mózgu” to cykl imprez DJ-skich w Warszawie. Mój projekt powstał do jednej z nich. Co do techniki, to grafika jest wycięta nożyczkami z papieru, aby oddać klimat scratchowania. Kolorystyka ograniczona do czerni i bieli pozwoliła na łatwą reprodukcję za pomocą ksero, bez martwienia się o kolory – mówi laureat.

Kuratorami i pomysłodawcami biennale są Sebastian Smit i Lech Mazurek, wykładowcy z Wydziału Artystycznego UMCS. – Już pierwsze biennale w 2013 roku okazało się sporym sukcesem, a ilość zgłoszeń przerosła nasze oczekiwania. W tym roku zarówno liczba zgłoszeń, jak i poziom artystyczny prac wykazały tendencję wzrostową. Zadbaliśmy o to, by pula nagród była proporcjonalnie wyższa – podkreśla Lech Mazurek.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Otwarta Pracownia w Lublinie przy współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Przewodniczącym jury był Krzysztof Dydo z Krakowa, właściciel kolekcji liczącej 40 tysięcy plakatów, zaś jednym z patronów honorowych – Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wernisaż wystawy pokonkursowej i uroczysta gala odbyły się 4 grudnia. Oprócz nagrody głównej doceniono także 15 innych prac, które wraz z pozostałymi zakwalifikowanymi na konkurs można zobaczyć na wystawie w Galerii Labirynt. 

Tekst Aleksandra Biszczad

Foto Marek Podsiadło

Comments are closed.