21 maja w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur odbędą się wydarzenia Lubelskich Dni Modernizmu, w ramach projektu Lubelskiej Agory Modernizmu (LAM). Wystawy, spacery i spotkania z autorytetami, dla dzieci i dorosłych, zaplanowane by tłumaczyć i odkrywać świetność lubelskiego modernizmu.
„Fundamentem działalności Centrum Spotkania Kultur jest dziedzictwo Teatru w budowie. Odkrywamy je w przestrzeni, designie, stylu życia. Architektura modernistyczna to nie tylko wizytówka Lublina ale też znak rozpoznawczy budynku naszej instytucji. Lubelska Agora Modernizmu ma szanse stać się kolejnym cyklicznym wydarzeniem pod hasłem “Spotkania kultur“- mówi Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
„Lubelskie Dni Modernizmu to spotkanie z przestrzenią, architekturą i designem lat 50., 60. oraz początku 70. XX w., poprzez realizację szeregu różnorodnych warsztatów, spacerów, działań artystycznych i wystawienniczych. Modernistyczne przestrzenie budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie stanowią idealną scenę do nauczania architektury.“- dodaje Izabela Pastuszko, Dyrektor Festiwalu Lubelskie Dni Modernizmu w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
O godzinie 12:00 i 13:00 z Placu Teatralnego wyruszą spacery architektoniczne, prowadzone przez Marcina Semeniuka „Modernizmy w Śródmieściu“ z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej. O 16:00, na poziomie -1 CSK, odbędzie się otwarcie wystawy Ćmielów Design Studio, na której zobaczymy popis wzornictwa z przeszłości i dzisiejszego nawiązującego do modernizmu. O godzinie 17:00, na Sali Operowej, po odczytaniu fragmentów wspomnień Pana Romualda Dylewskiego, słynnego lubelskiego urbanisty, publiczność usłyszy rozmowę architekta Bolesława Stelmacha, twórcy projektu CSK i Izabeli Pastuszko, pomysłodawczyni „Lubelskiej Agory Modernizmu“. Na poziomie +3 będzie można zobaczyć multimedialne wizualizacje osiedla im. Juliusza Słowackiego, stworzone przez młodzież podczas warsztatów „minecraft“i „sketchup“. W holu CSK na poziomie 0 (od strony Placu Teatralnego) prezentowane będą makiety architektoniczne budynków LSM. W holu CSK na poziomie 0 (od strony Placu Teatralnego) prezentowane będą makiety architektoniczne budynków LSM. W przestrzeni modernistycznego gmachu CSK pojawią się również prace artystyczne z kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych autorstwa Laury Paweli, Leona Tarasewicza oraz Pawilonu Stabilnej Formy (PSF).
W wyniku warsztatów powstała gra komputerowa http://agoramodernizmu.pl/gra/ której tłem jest osiedle LSM oraz makieta osiedli hansenowskich w programie minecraft https://www.youtube.com/watch?v=Xdks38KaQ44&feature=youtu.be Wydarzenia w ramach LAModbędą się również 20 i 22 maja w Tarasach Zamkowych i na terenie osiedli LSM. Szczegółowe informacje na temat programu http://dnimodernizmu.pl/