We wtorek, 11 września o godz. 7.00, na terenach zielonych Błoni pod Zamkiem oraz w wąwozie na Kalinowszczyźnie, lubelska Straż Miejska rozpocznie akcję „Woreczki zamiast mandatów” w ramach kampanii społecznej „Miasto to też Twój Dom – Sprzątaj po swoim psie”, której Miasto Lublin jest organizatorem. Kampania ma przypominać mieszkańcom o konieczności utrzymania porządku po swoich czworonogach w przestrzeni publicznej.
W tym dniu strażnicy miejscy będą przypominać właścicielom czworonogów o konieczności sprzątania po swoich pupilach oraz informować o tym, że psie nieczystości można wrzucić do każdego miejskiego kosza na odpady zmieszane. Dodatkowo strażnicy wręczać będą specjalne zestawy, tj. pojemniczki z woreczkami w estetycznych opakowaniach w kształcie kości, które można przytwierdzić do smyczy i mieć je zawsze na spacerze z psem. Akcja przewidziana jest na kilka dni, do wyczerpania się zestawów.
Tegoroczna edycja kampanii „Miasto to też Twój dom – Sprzątaj po swoim psie” jest nastawiona na kształtowanie prawidłowych podstaw już od dziecka, budowanie świadomości mieszkańców i społeczeństwa obywatelskiego poprzez działania edukacyjne. W ramach akcji powstała specjalna bajka dla dzieci, która w formie teatrzyku kukiełkowego jest prezentowana w lubelskich przedszkolach oraz na EkoPlenerach. Odbyło się już łącznie 15 takich pokazów dla najmłodszych. Powstały tabliczki na trawniki (170 sztuk), naklejki na kosze (900 sztuk), które zostały przekazane Radom Dzielnic współpracującym z Wydziałem Ochrony Środowiska, i pojawią się na osiedlach. Ulotki i plakaty trafią wkrótce do szkół podstawowych. Realizowany jest również spot animowany, przeznaczony do emisji w internecie.
Akcja „Miasto to też Twój dom” realizowana była już w Lublinie w 2015 roku. W ramach kampanii powstały projekty naklejek oraz tabliczki, które można wykorzystać, jako element informacyjny bądź też do oznaczenia miejsc, gdzie właściciele wyprowadzają swoje psy. W pierwszej fazie kampanii w 24 lokalizacjach, na terenie lubelskich osiedli pojawiły się nietypowe instalacje, jak z wnętrza każdego domu (na dywanie ustawione były fotele, lampa, stolik itd.), które miały uzmysłowić lublinianom, że ich dom znajduje się także za oknami ich mieszkań. Wspólna przestrzeń to miejsce, o które należy dbać tak samo, jak o własny dom.