Z powodu rozprzestrzeniania się w Polsce koronawirusa została podjęta decyzja o zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. W placówkach, zarówno publicznych jak i niepublicznych, w dniach 12-25 marca nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczne. Apeluje się szczególnie do młodych mieszkańców Lublina – uczniów i studentów – o pozostanie w tym czasie w domach na czas zamknięcia szkół i uczelni.
Zgodnie z zaleceniami Ministra Edukacji Narodowej, przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie powinna też oznaczać dni wolnych od nauki. Stąd prośba o wykorzystanie możliwości nauki online.
Zgodnie z komunikatem Prezesa Rady Ministrów, najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań profilaktycznych, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Działania te mają na celu ograniczyć duże skupiska ludzi. Wszystkie działania są możliwe dzięki tzw. specustawie – specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Dzięki tej ustawie rodzicom dzieci w wieku do lat 8., będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.
Po decyzji Premiera o odwołaniu imprez masowych, Prezydent Miasta Lublin zdecydował o zamknięciu obiektów sportowych, w tym basenów m.in. Aqua Lublin, a także odwołaniu wydarzeń w instytucjach kultury Miasta Lublin. Dotyczy to także działalności społecznej, czyli np. klubów seniora czy dziennych ośrodków wsparcia.
Wszystkie obiekty zarządzane przez MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie zostają zamknięte od środy 11 marca, od godz. 15:00. Zamknięte zostają baseny: Aqua Lublin, CSR Łabędzia i Strefa H2O; siłownia FitGym Complex, Saunarium Aqua Lublin oraz lodowisko Icemania. Dla klientów indywidualnych i komercyjnych zamknięte zostają również: Hala Globus, Hala im. Z. Niedzieli, stadion Arena Lublin, Stadion Lekkoatletyczny, stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich. Z powyższych obiektów będą korzystały jedynie kluby sportowe, które będą prowadziły własne, zamknięte dla osób postronnych treningi.
W przypadku konieczności załatwienia spraw urzędowych rekomendowane jest korzystanie z możliwości ich załatwienia drogą elektroniczną bądź telefoniczną. Prezydent sugeruje także dokonywanie czynności płatniczych poprzez bankowość elektroniczną.
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie we współpracy z innymi służbami miejskimi, w przypadku kwarantanny osób samotnych (starszych i niepełnosprawnych) zrobią i dostarczą osobom niesamodzielnym niezbędne zakupy.
ZTM w Lublinie podejmuje kolejne działania profilaktyczne mające przeciwdziałać rozpowszechnianiu się wirusa. Wzorem innych miast, od 12 marca do odwołania, zostaje wstrzymana sprzedaż biletów przez kierowców w środkach komunikacji miejskiej. W związku z zaistniałą sytuacją zachęcamy do zakupu biletów za pośrednictwem aplikacji mobilnych na telefony komórkowe (moBILET, mPay, SkyCash, biletem.pl, jakdojade, GoPay) oraz w biletomatach znajdujących się w pojazdach (70% taboru jest wyposażonych w urządzenia do sprzedaży biletów). W przypadku biletów okresowych zalecamy ich zakup za pośrednictwem sklepu internetowego. Istnieje również możliwość zakupu biletów za pośrednictwem biletomatów stacjonarnych. Przypominamy, że brak możliwości zakupu biletu w pojeździe nie zwalnia z konieczności posiadania go w czasie przejazdu autobusem lub trolejbusem.
Nadal obowiązuje zawieszenie funkcji „ciepłego guzika” w pojazdach komunikacji miejskiej, które weszło w życie od 5 marca. Kierowcy zatrzymują się na wszystkich przystankach niezależnie od ich statusu (również na przystankach „na żądanie”) oraz samodzielnie otwierają drzwi, bez stosowania funkcji tzw. „ciepłego guzika”. Ponadto, wszyscy przewoźnicy świadczący usługi przewozu na zlecenie ZTM w Lublinie (MPK Lublin, IREX i Lubelskie Linie Autobusowe) dezynfekują swoje pojazdy, ze szczególnym uwzględnieniem poręczy, biletomatów, kasowników i przycisków, a więc powierzchni najbardziej narażonych na kontakt. (Materiały UM Lublin)