fbpx

„Anioł Stróż. Wspomnienia z Lublina”

21 kwietnia 2022
720 Wyświetleń

Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” już niedługo zaprezentuje niezwykłą historię Doby-Nechy Cukierman, młodej Żydówki mieszkającej w Lublinie przed II wojną światową oraz w czasie jej trwania. Jak bardzo różne były te dwa okresy jej życia i w jaki sposób udało jej się przetrwać ten najciemniejszy opowiada w książce „Anioł Stróż. Wspomnienia z Lublina”. Promocja publikacji odbędzie się 27 kwietnia 2022 r., o godz. 17.00 w Sali Czarnej Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN”, przy ul. Grodzka 21. W spotkaniu wezmą udział: Andrzej Jaroszyński, Piotr Sewruk, Adam Kopciowski.

Doba-Necha Cukierman, koncentrując się na latach 1910-1946, osobistym, pamiętnikarskim stylem opowiada nie tylko o swoim życiu, ale również o żydowskich rodzinach Zajfsztajn i Cukierman. Portretuje poszczególnych członków rodziny, ich codzienne życie, tak mocno wpisane w topografię miasta.

Warto podkreślić, że jest to kolejna publikacja o charakterze biograficznym związana z żydowską historią miasta, zapisywaną głównie przez kobiety: Różę Fiszman-Sznajdman, Idę Gliksztajn, Krystynę Modrzewską, Evę Eisenkeit (w opracowaniu Ester Minars), czy Nechamę Tec.

Więcej: bit.ly/3rDFWav, bit.ly/3Etu6Vy

foto Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”

Zostaw komentarz