fbpx

Anna Karpowicz-Westner “Ulotność”

28 października 2020
849 Wyświetleń

Lubelska Galeria Wirydarz, pomimo pandemii, cyklicznie organizuje wystawy, a najnowsza jest poświęcona twórczości Anny Karpowicz-Westner.

„ULOTNOŚĆ”

“Każdy z poranków świata przychodzi raz tylko, wszystkie mijają bezpowrotnie.”

Pascal Quignard, „Wszystkie poranki świata”

Czułość wobec człowieka, uważność na niuanse światła i cienia, wrażliwość na dźwięk koloru. Anna Karpowicz- Westner to malarka, która niespiesznie podąża własną drogą. Na płótnach, nawarstwianych godzinami pracy, utrwala ulotny moment. Zarówno postacie na jej obrazach, tak jak i pejzaże, które im towarzyszą mają swój ciężar istnienia. Człowiek jest częścią natury, razem tworzą całość, trwając w danym miejscu, czasie.

Obrazy Karpowicz-Westner emanują spokojem, zmysłowością i niepowtarzalną atmosferą, która pozwala odbiorcy zatrzymać się na chwilę i przezwyciężyć ulotność życia.

Katarzyna Karpowicz

Zawsze inspiruje mnie fragment realnego świata. Światło spotykające chmurę i wierzchołki drzew lub gór. Błysk wody, świecenie skały, dynamika nadchodzącego zmierzchu. Światło, które koncentruje się wokół postaci i przedmiotu, plama barwna i linia – zamknięte w statyczną formę opowiadają historię trwania. Historię egzystencji czerpiącej radość z drobnych szczęśliwych chwil, z przyjemności czytania, z dobrej wiadomości, z zamyślenia, myślenia i słuchania muzyki.

Pejzaż, wnętrze i gama obrazu podkreślają duchowe powinowactwo postaci z otaczającym światem, mówią o wspólnocie i samotności, a przede wszystkim o zachwycie.

Anna Karpowicz-Westner

Anna Karpowicz-Westner urodzona w 1951 roku, w Krakowie. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem zrealizowała w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1978 roku. Jej prace były eksponowane m.in. w: Galerii Zachęta w Warszawie, Grand Palais w Paryżu, Kunsthalle w Norymberdze, Towo Art Center w Tokyo, Museum Haus Ludwig w Saarlouis, The Polish Museum of America w Chicago i Inter Art Galerie Reich w Kolonii. Zrealizowała 36 wystaw indywidualnych w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Zamościu, Frankfurcie nad Menem, Luksemburgu, Bonn, Darmstadt i Kolonii. Prace Anny Karpowicz – Westner znajdują się m.in. w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Deutches – Polen Institut w Darmstadt, The Polish Museum of America w Chicago, a także w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.

Wystawa pt. Ulotność w Galerii Sztuki Wirydarz obejmie najnowsze prace Artystki, będzie ją można oglądać od 24 października do 30 listopada 2020.

źródło: Galeria Sztuki Wirydarz

LAJF patronuje, Lajf poleca 🙂

Zostaw komentarz