fbpx

„Bajki od rzeczy” Grażyny Lutosławskiej w Berlinie

8 października 2018
1 362 Wyświetleń

W berlińskiej księgarni “buch/bund” 21 września 2018r. odbyło się  spotkanie z Grażyną Lutosławską i jej najnowszą książką zatytułowaną Bajki od rzeczy (Ośrodek „Brama Grodzka Teatr NN“, Lublin, 2018). Nie tylko o bajkach i rzeczach z pisarką i dziennikarką rozmawiały Brygida Helbig i Agnieszka Kowaluk. Ilustrowane przez kolektyw kilku.com bajki dla dorosłych i dla dzieci to, jak mówiła podczas tego wieczoru Brygida Helbig: „pełne metafizyki codzienności, wyrafinowanej gry słów opowieści podszyte subtelnym humorem. W bajkach tych przedmioty buntują się na przykład przeciwko swemu przeznaczeniu i temu, co robić podobno wypada, bo tak robiło się zawsze. Oby dzieci czytały więcej takich książek, chłonęły tę mądrość i to ciepło“.

Uczestnicy wieczoru usłyszeli też, jak brzmią Bajki od rzeczy w języku niemieckim. Fragmenty swojego przekładu czytała Urszula Czerska.

https://teatrnn.pl/wydawnictwo/lutoslawska-grazyna-bajki-od-rzeczy/

Grażyna Lutosławska (lutoslawska.teatrnn.pl) – dziennikarka radiowa, pisarka, autorka słuchowisk radiowych, książek dla dzieci, sztuk teatralnych, esejów, tekstów piosenek, wykładowczyni i moderatorka wydarzeń kulturalnych. Jest absolwentką Wydziału Filozofii UMCS. Od 1988 roku jest związana z Polskim Radiem Lublin. Była bohaterką wywiadu okładkowego LAJF-a wiosną 2015r.

Brygida Helbig – pisarka i literaturoznawczyni, mieszka w Berlinie. Autorka m.in. powieści “Inna od siebie”, “Niebko” i “Enerdowce i inne ludzie”, nominowanych do nagrody NIKE. Profesorka Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach, związana także z Uniwersytetem Humboldtów w Berlinie.

Agnieszka Kowaluk – tłumaczka literatury niemieckojęzycznej (m. in. Elfriede Jelinek, Wolfgang Herrndorf), autorka. W 2014 roku ukazała się w Niemczech jej ksiażka “Du bist so deutsch!” [Jesteś taka niemiecka], zainspirowana kolumną “Mein Deutschland” w Süddeutsche Zeitung.

Foto Bolesław Lutosławski

 

Zostaw komentarz