1 czerwca w Teatralni Muzeum Zamoyskich w Kozłówce została otwarta wystawa „Narysuję Ci bajkę” – prezentującą ilustracje książek dla dzieci z XIX i początków XX wieku. Zgromadzone tu książki pochodzą ze zbiorów biblioteki kozłowieckiej oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie a także z kolekcji prywatnej.
Początki literatury tworzonej z myślą o młodych czytelnikach sięgają XVIII w. W pierwszych książkach dla dzieci, w których niewiele było obrazków, ilustracje tworzono tradycyjnymi metodami. Były to akwarele, obrazki temperowe i drzeworyty.W zbiorach muzealnej biblioteki zachowało się blisko 60 książek dla najmłodszych. Wszystkie są w języku francuskim, a pochodzą z XIX i początków XX w.Najstarsza książka z kozłowieckiej kolekcji to „Le monde des enfans ou Recueil d’Historiettes orné de gravures et dédié aux bons enfans” (Świat dzieci w zbiorze historyjek ilustrowanych i dedykowanych grzecznym dzieciom), napisana przez Ojca Libberta, wydana w Lipsku w 1820 roku. Należała ona do Wandy z Ossolińskich Potockiej, matki Anieli Zamoyskiej I ordynatowej na Kozłówce.
Z okazji Dnia Dziecka pracownicy muzeum przygotowali szereg niespodzianek dla najmłodszych, którzy mogli m.in. samodzielnie wykonywać ilustracje do swoich ulubionych bajek. Ponadto od 1 czerwca w każdą sobotę o godz.14:00 muzealnicy zapraszają nie tylko dzieci do wspólnego czytania bajek i na warsztaty plastyczne. .Ekspozycja będzie czynna do 30 października 2016 r.
Adam Kościańczuk