Fundacja Karuzela Aktywności pragnie zwrócić uwagę na palący problem, jakim jest masowe zaśmiecanie środowiska i odpady z tworzyw sztucznych. Plastik stał się wszechobecny w życiu człowieka. Jak dotąd – nie wiadomo, ile czasu się rozkłada, ponieważ zakładane „kilkaset lat” pozostaje wciąż niepotwierdzoną tezą – bowiem żaden wyprodukowany do tej pory plastik nie miał okazji się rozłożyć – nie minęła jeszcze dostateczna ilość czasu od chwili jego wytworzenia.
Plastik sprzyja namnażaniu się bakterii
Na jednej używanej gąbce do naczyń znajduje się ok. 82 mld drobnoustrojów, w tym m. in. pałeczka okrężnicy, gronkowiec złocisty, salmonella. Gąbki powinno się wymieniać na nowe raz w tygodniu, jednak to daje aż 52 gąbki rocznie – wyrzucone do kosza – z perspektywą rozkładania się ich przez co najmniej kilkaset lat. Zdecydowanie bardziej przyjazne dla zdrowia człowieka oraz środowiska są myjki naturalne, wykonane ze sznurka lnianego albo konopnego.
Dlaczego właśnie te myjki?
Przede wszystkim są one wykonane z tradycyjnego roślinnego materiału, a zatem nie szkodzą zdrowiu. Myjki takie nie posiadają w swoim składzie długo rozkładających się tworzyw sztucznych. Kiedy się zużyją, mogą trafić do kompostownika. Sznurek konopny jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na uszkodzenia. Przy odpowiednim dbaniu o myjki naturalne, mogą one służyć nam bardzo długo.
Jak zrobić myjkę ze sznurka?
Już w najbliższy weekend organizujemy dla Państwa bezpłatne warsztaty, na których będziecie mogli nauczyć się własnoręcznie tworzyć naturalne myjki ze sznurka konopnego, jak również nauczymy szycia wielorazowych woreczków z firanek.
Zapraszamy w najbliższy piątek 21 maja w godzinach 16-18 oraz w sobotę, 22 maja o godz. 10 oraz 12 (2 grupy). Obowiązują zapisy. 505 780 287
Źródło: Fundacja Karuzela Aktywności