fbpx

Chodzenie z gwiazdą w Muzeum Wsi Lubelskiej

4 stycznia 2023
469 Wyświetleń

6 stycznia 2023, piątek, w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Chodzenie z gwiazdą, podczas którego grupa kolędnic z misternie przygotowaną gwiazdą wyruszy od chałupy do chałupy by odwiedzać z kolędą gospodarzy oraz kawalera.

Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest obfitym czasem do składania życzeń. Jedną z jego podstawowych form był zwyczaj kolędowania. W tym czasie kolędnicy chodzili m.in. z żywymi zwierzętami, maszkarami, z szopką, gwiazdą czy wystawiali tzw. herody.

Gwiazdy przygotowywane przez kolędników były różnorodnie skonstruowane i udekorowane. Te najokazalsze tworzono w okolicach Włodawy, Radzynia Podlaskiego i Białej Podlaskiej. Mogły mieć różną średnicę i różną liczbę ramion (4-34) czasem umieszczonych w dwóch rzędach. Środek podświetlony świecą lub latarką mógł być ozdobiony scenami z szopki lub wycinankami o wzorach geometrycznych.

W najbliższy piątek, 6 stycznia zwyczaj Chodzenia z gwiazdą po wsi ożyje w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. O godz. 12.30 grupa kolędnic ruszy spod kapliczki z Kolanówki (sektor Wyżyna Lubelska) by odwiedzić z kolędą gospodarzy i kawalera. Wszyscy chętni są zaproszeni do towarzyszenia grupie kolędniczej.

foto Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Zostaw komentarz