fbpx

Chór KUL uczestnikiem X Światowego Sympozjum Muzyki Chóralnej w Korei Południowej

31 lipca 2014
Komentarze wyłączone
751 Wyświetleń

Chór KUL IV 2014 (3)Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki, został wybrany przez Międzynarodową Federację Muzyki Chóralnej (IFCM) do reprezentowania Federacji na jednym z najważniejszych wydarzeń w roku 2013 i 2014. Jako jedyny zespół z Polski został zaproszony do udziału w X Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej, które odbędzie się w dniach 6-13 sierpnia 2014 r. w Seulu. To prestiżowe artystyczne i kulturalne wydarzenie organizowane jest przez Międzynarodową Federację Muzyki Chóralnej, odbywa się co trzy lata, każdorazowo w innym kraju. W tegorocznej edycji sympozjum weźmie udział 26 chórów z 18 krajów, reprezentujących wszystkie kontynenty.

Chór KUL wystąpi z koncertami w Koreańskim Teatrze Narodowym w Seulu oraz w Daejeon. W programie znajdą się dzieła sakralne głównie polskich kompozytorów oraz artystyczne opracowania tradycyjnych kompozycji ludowych. Koncerty w ramach X Światowego Sympozjum Muzyki Chóralnej będą znakomitą okazją do zapoznania międzynarodowej publiczności z polską muzyką chóralną i popularyzacji kultury polskiej – ukazania jej wieloaspektowości i różnorodności. Promować będą KUL, Lublin, region lubelski i Polskę. Wyjazd zespołu do Korei nie byłby możliwy bez pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Lubelskiego.

Dodatkowym wyróżnieniem IFCM dla Chóru KUL jest przyznanie zespołowi tytułu Ambasadora Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej na lata 2013, 2014 i 2015.

 

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w roku 1921. Każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów na Uniwersytecie, w Lublinie i w wielu miastach w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad stu festiwalach krajowych i międzynarodowych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Bogaty repertuar zespołu obejmuje utwory wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych od renesansu do współczesności, a także wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Chór należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (PZChiO), Międzynarodowej Federacji Młodych Chórów (EFJC) i Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej (IFCM). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru od roku 1998 jest prof. Grzegorz Pecka.

Komenatrze zostały zablokowane