fbpx

Co robią kobiety, żeby się podobać?

9 października 2020
549 Wyświetleń

Od najbliższego piątku,  9 października, na placu Biłgorajskiego Centrum Kultury, będzie można podziwiać wystawę wielkoformatowych fotografii autorstwa Elżbiety Dzikowskiej „Różna oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać?” Wystawa będzie czynna do 29 października. Wstęp na wystawę wolny!

Elżbiety Dzikowskiej właściwie nikomu przedstawiać nie trzeba, bo to jedna z najpopularniejszych polskich podróżniczek. Kobieta, która przemierzyła świat wzdłuż i  wszerz, dziennikarka przyciągająca przed telewizory miliony Polaków. Autorka wielu książek, artykułów publicystycznych, programów telewizyjnych i audycji radiowych, jak również wystaw sztuki współczesnej. Wraz z Tonym Halikiem tworzyła przez 20 lat uwielbiany przez widzów program podróżniczy “Pieprz i wanilia”. Po jego śmierci zajęła się realizacją krajoznawczych programów telewizyjnych o Polsce i stworzyła cykl książek “Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!”. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji, głównie o tematyce podróżniczej. 

Tym razem zaprasza mieszkańców  Biłgoraja do obejrzenia wystawy „Różna oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać?”


Jestem kobietą, nic więc dziwnego, że podczas moich, kilkudziesięcio już letnich podróży po świecie ta problematyka zwróciła moją uwagę. Zwłaszcza dzięki fotografii, która pokazuje lepiej niż słowo jak odmienne są pojęcia piękna na różnych kontynentach, w różnych krajach, w różnych cywilizacjach i klimatach. Starałam się to udokumentować. To nie jest moje  tylko spostrzeżenie, ale potwierdzam, że kobiety pragną się podobać. Nie tylko mężczyznom, ale także innym kobietom, a przede wszystkim samym sobie. Ładny wygląd  sprzyja dobremu samopoczuciu. Więc  kobiety od wieków  się stroją, wymyślają coraz to nowe fryzury, noszą biżuterię, malują się, tatuują, zależnie od swoich wzorców kulturowych. W etiopskim plemieniu Mursi wkładają sobie w przedziurawioną dolną wargę gliniany krążek, w birmańskim plemieniu Padang zakładają na szyję obręcze, w wielu krajach popularne są tatuaże a nawet skaryfikacje. To wysoka cena piękna. Na szczęście, bardziej popularne jest przydawanie sobie urody dzięki biżuterii, która bywa  dziełem sztuki ale i amuletem chroniącym przed różnymi dopustami. To, co robią kobiety, żeby się podobać, jest zatem bardzo ważnym  przejawem kultury i tradycji, która – o dziwo! – bywa podobna mimo wielkiej niekiedy odległości.” – Elżbieta Dzikowska

Źródło: Biłgorajskie Centrum Kultury

Zostaw komentarz