fbpx

Design – winny czy nie winny?

27 listopada 2015
Komentarze wyłączone
594 Wyświetleń

26 listopada w Warsztatach Kultury odbyła się ostatnia odsłona projektu Patterns of Europe 2015 pod tytułem „Design – winny czy nie winny?”  W trakcie wydarzenia odbyła się projekcja intrygującego filmu „Iris” w reżyserii Alberta Mayslesa oraz spotkanie z Marcinem Wichą, autorem książki „Jak przestałem kochać design?”. 

„Iris” to film o błyskotliwej, ekstrawagancko ubranej 93-letniej kobiecie, która na nowojorskiej scenie mody od kilkudziesięciu lat robi spektakularne wrażenie. To historia o kultowej postaci, która ponad 75 lat odgrywa ważną rolę w modzie i projektowaniu. Iris Apfel – pierwsza kobieta, która zaczęła zakładać męskie jeansy i ma najbardziej niezwykłą kolekcję ekskluzywnej biżuterii w Stanach Zjednoczonych. To dokumentalna opowieść o kobiecie, której entuzjazm w świecie mody, sztuki i kultury, jest źródłem inspiracji  i przypomina nam, że wizerunek człowieka, tak jak jego życie, to nic innego jak eksperyment.

Marcin Wicha jest grafikiem  oraz autorem książki „Jak przestałem kochać design?”, która opowiada przez prywatne historie jak zostało zawłaszczone do innych potrzeb słowo „design”. Ostatnim czasem to słowo w większości wypadków wiąże się z branżą mody oraz z drogimi przedmiotami. Jednak autor uważa, że musi ono polegać na drobnych poprawkach, które nie będą zmieniać wszystkiego, tylko służycćdo zaspokajania podstawowych potrzeb człowieka. Jak powiedział sam Marcin Wicha: „Główną myślą książki jest to abyśmy dbali o rzeczy, które wydają się nam w pierwszej chwili mało ważne”.

Design, jak i wszystko co się wiąże z projektowaniem, jest próbą układania świata wokół siebie. Jednak trzeba zauważyć, że składa się on nie tylko z pracy i wysiłku, ale oznacza także pewien rodzaj zabawy.

tekst i foto Anastazja Zaikina

Komenatrze zostały zablokowane