fbpx

Dworzec Metropolitarny z prestiżową nagrodą Real Estate Impactor 2020

31 sierpnia 2020
833 Wyświetleń

Projekt Dworca Metropolitalnego otrzymał nagrodę Real Estate Impactor 2020 przyznawaną przez redakcję dziennika Rzeczpospolita. Wręczenie nagrody odbyło się 28 sierpnia podczas gali on-line. To już drugie poważne docenienie tego konceptu – w 2019 znalazł się na krótkiej liście nagrody World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival.

– To wyróżnienie potwierdza, że w Lublinie powstanie nowoczesny obiekt na miarę wyzwań XXI wieku: energooszczędny, wykorzystujący naturalne, odnawialne źródła energii. Dworzec Metropolitalny z pewnością będzie wizytówką miasta. To nasza priorytetowa inwestycja najbliższych lat ważna zarówno dla mieszkańców Lublina, jak i całego regionu – w jednym miejscu połączy bowiem komunikację autobusową miejską i podmiejską z kolejową, zmieni też oblicze centrum Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Nagrodzony projekt lubelskiego Dworca Metropolitalnego zakłada rewitalizację obszarów przydworcowych i stworzenie nowej przestrzeni miejskiej, przyjaznej dla podróżnych oraz mieszkańców. Sercem projektu jest budynek dworca, który będzie obsługiwał autobusy komunikacji miejskiej, pozamiejskiej, jak również dalekobieżnej.

Dominującymi materiałami w bryle budynku dworca są szkło i beton. Obok budynku głównego powstaną niezależne perony autobusowe przykryte szklanym dachem wspartym na filarach, które jednocześnie spełnią funkcję ozdobną poprzez ażurowe, lekkie elementy inspirowane ludowymi wycinankami.

To co wyróżnia projekt to zastosowanie szeregu rozwiązań podyktowanymi troską o środowisko. Projekt zakłada użycie gruntowych pomp ciepła, które mają dostarczyć energię potrzebną do ogrzania budynku. Zmniejszeniu zużycia energii ma służyć pomysł „budynku w budynku”, czyli otoczenia hali głównej dworca wraz z pomieszczeniami szklaną ścianą o niskim współczynniku przenikania ciepła. Pobór energii ma być kontrolowany poprzez zastosowanie systemu detekcji ruchu pasażerów, uwzględnienie natężenia oświetlenia docierającego z zewnątrz czy powiązanie działania systemu z porą dnia i roku. Dachy nad stanowiskami autobusowymi pokryte mają być panelami fotowoltaicznymi, o wydajności pozwalającej na pełną samowystarczalność energetyczną budynku. Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez autorów projektu jest zastosowanie antysmogowej kostki brukowej. Zawarty w niej dwutlenek tytanu pod wpływem światła umożliwia przekształcenie toksycznych spalin w substancje nieszkodliwe dla zdrowia.

Pod budynkiem dworca ma powstać garaż podziemny. Pierwsze piętro przeznaczone jest do stworzenia strefy odpoczynku dla podróżnych, natomiast na dachu planowane są nasadzenia zieleni, z naciskiem na gatunki roślin szczególnie wydajnych w oczyszczaniu powietrza. Specjalny system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin, jak i do celów sanitarnych

Autor nagrodzonego projektu to pracownia architektoniczna Tremend, świadczą usługi projektowe oraz oferująca wsparcie w zakresie prowadzenia i nadzorowania procesu inwestycyjnego. Pracownia realizuje projekty na terenie kraju, a także poza nim, m.in. na Węgrzech, we Włoszech.

Nagroda Real Estate Impactor jest przyznawana w ramach kongresu Real Estate Impactor organizowanego od czterech lat przez redakcję działu Nieruchomości dziennika Rzeczpospolita.

Aktualnie trwa postępowanie przetargowe na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Planowany termin otwarcia ofert to 31 sierpnia.

Źródło: Lublin.eu

Czytaj też: Port Lotniczy Lublin – od października znów polecimy do Doncaster Sheffield

Zostaw komentarz