fbpx

Działania na miejscach

24 kwietnia 2019
703 Wyświetleń

Lubelska Galeria Labirynt, jedna z 10 najbardziej interesujących galerii sztuki współczesnej w Polsce według rankingu tygodnika POLITYKA, przygotowała trzecią już prezentację w cyklu Akcja Lublin.. „Działania na miejscach” to wystawa pokazująca wybrane prace zrealizowane w przestrzeni publicznej Lublina. Tematem wystawy jest ogólnodostępna przestrzeń miejska, która dotyczy nas na co dzień. Ale inspiracją dla autorów poszczególnych prac jest jej wiele znaczeń. Przekaz opiera się na mapowaniu, interpretacji znaczeń, budowaniu i burzeniu, interakcjach międzyludzkich, wymianie światopoglądowej i ekonomicznej. Punktem wyjścia w myśleniu o wystawie jest wideo zrealizowane przez Mirosława Bałkę pt. MapL, pokazujace w abstrakcyjny sposób mapę Lublina z obozu koncentracyjnego na Majdanku. Poszczególne prace wpisują się w plan miasta, zaznaczając na nim punkty ingerencji artystów.„Zamknięta w dużym kartonie, bohaterka próbuje wydostać się na zewnątrz, rozcinając go w taki sposób, aby z kartonu powstał kształt krzyża. Wewnątrz kartonu znajduje się popiół, który pod wpływem ruchów ciała zostaje rozmazany po ulicy jako ślad działania.” – to przykładowy zarys akcji autorstwa Joanny Pietrowicz zorganizowanej przed kościołem Dominikanów przy ul. Złotej.

Tradycyjnie przestrzenie Galerii Labirynt, która znajduje się w zaadaptowanym na nowe cele warsztacie, zamieniają się w miejsce ważne dla kilku pokoleń artystów. Stąd prace takich autorów jak:  Mirosław Bałka, Adina Bar-On, Cezary Bodzianowski, Nezaket Ekici & Shahar Markus, Cezary Klimaszewski, Robert Kuśmirowski, Miłe Słowa (Agata Rucińska & Barbara Gryka), Pawilon Stabilnej Formy, Arutiun Sargsyan; oraz studentki Pracowni Sztuki Performance UAP ) – Joanna Pietrowicz, Berenika Pyza, Olena Siyatovskaya.

Po raz pierwszy wystawa została pokazana w Muzeum Sztuki w Petach Tikva w Izraelu.  W Lublinie możemy ja oglądać do 12 maja w Galerii Labirynt przy ul. ks.Jerzego Popiełuszki 5.  

Kurator: Waldemar Tatarczuk
Współpraca: Michalina Sablik

Tekst i foto Maksym Kashenkov

 

 

 

Zostaw komentarz