fbpx

Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Muzycznym

15 maja 2020
644 Wyświetleń

W tym roku inny niż zwykle, ale będzie – Dzień Teatru Publicznego 2020 w Teatrze Muzycznym w Lublinie.


Co roku o tej porze zawsze dużo się działo w ramach akcji organizowanej przez   Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego -“Bilet do teatru za grosze”, obchodzonej od 2015 z okazji Dnia Teatru Publicznego. Za symboliczne 300 czy 500 groszy widzowie mogli zakupić w kasie teatru bilety na zaproponowany przez nas spektakl. Kolejki po “bilety za grosze”, ciągnące się przez cały teatralny hol, schody i plac przed wejściem do naszego teatru, były dowodem na popularność akcji, ale w dowodem sympatii widzów dla Teatru Muzycznego w Lublinie. Tym razem nie będzie możliwości zobaczenia się w przestrzeniach teatru, ale na facebookowej scenie. I tak z okazji 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II w  niedzielę – 17 maja o godz. 16.00 zostanie pokazana  „Msza Lubelska” – pierwszy w historii Lublina utwór oratoryjny poświęcony temu miastu.

Zachowane są wszystkie części klasycznej mszy. Tekst liturgiczny wzbogacony został songami świeckimi. Utwór jest stylistycznie zróżnicowany. Ma odzwierciedlić różnorodność kulturową jaka przewijała się przez wieki w historii Lublina.   

Premiera miała miejsce w Archikatedrze Lubelskiej 9 czerwca 2010 r. Na facebookowej scenie zaprezentowany zostanie zapis z kwietnia 2011 r. Usłyszymy solistów związanych z Lublinem – Renatę Drozd, Kaję Mianowaną, Andrzeja Wiśniewskiego i Marcina Żychowskiego, którym towarzyszą dwa chóry oraz orkiestra symfoniczna pod dyr. Jacka Bonieckiego.

Autorami tekstów świeckich są: Jerzy Turowicz i Andrzej Namiota. Muzykę skomponował Janusz Baca.

Jednocześnie Teatr Muzyczny w Lublinie z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka zaprasza na premierę online teledysku “BARKA”. Ulubioną pieśń Jana Pawła II zaśpiewają: Krzysztof Cugowski, Kamila Lendzion,    Stanisław Leszczyński, Jakub Piotrowski, Krzysztof Pachla, Magdalena Rembielinska, Agnieszka Schulz – Brzyska oraz Mariola Zagojska. Start 18 maja, o godz. 19:00.

Z kolei od 16 do 23 maja, w ramach Dnia Teatru Publiczneho i akcji #CZEKAMY artyści Teatru Muzycznego w Lublinie przeczytają wybrane przez siebie bajki i wiesze, zaśpiewają, zatańczą, poćwiczą…
więcej na www.teatrmuzyczny.eu

Poprzedni artykuł w tej kategorii: WIRYDARZ prezentuje: wystawa malarstwa Rafała Ereta

Zostaw komentarz