fbpx

Dzień Ziemi z UMCS: „W rytmie cyklów żywiołów natury”

22 kwietnia 2021
601 Wyświetleń

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przygotował bogaty program związany ze Światowym Dniem Ziemi, który przypada dzisiaj (22 kwietnia). Tegoroczna, XIII edycja wydarzenia, potrwa aż do października br. i będzie nosiła hasło „W rytmie cyklów żywiołów natury”. Na całym świecie Dzień Ziemi służy promocji postaw ekologicznych, a związane z nią imprezy i wydarzenia organizowane są w ponad 190 krajach. Jednym z celów inicjatywy jest budowanie świadomości wśród społeczeństw odnośnie tego jak zaawansowany, a jednocześnie kruchy jest ekosystem Ziemi.

Już dzisiaj na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS rozpoczną się obchody Dnia Ziemi. Akcję zainauguruje o godz. 17.15 wykład prof. Przemysława Mroczka z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku pt. „Plastik w środowisku – wczoraj, dziś i jutro” – dostępny w formule online (link do transmisji znajduje się na stronie www.umcs.pl). 

30 kwietnia br. o godz. 9:00 rozpocznie się cykl wykładów traktujących o zmianach zachodzących w naszym otoczeniu. Zapraszamy do wysłuchania prelekcji:

  • dra hab. Wojciecha Janickiego, prof. UMCS „Geografia, czyli rzecz o rozbijaniu mitów”;
  • dr Joanny Sposób „Zrównoważona gospodarka wodna, czyli jak racjonalnie korzystać z wody”;
  • Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie „Las w obliczu zmian”.

Wzorem lat ubiegłych, w najbliższych miesiącach organizatorzy planują przygotowanie prelekcji, warsztatów, wystaw, konkursów zarówno w formie tradycyjnej, jak i zdalnej. Nowym elementem Dnia Ziemi UMCS będą wyjazdy terenowe do Parków Narodowych, Krajobrazowych oraz Zakładów, które w praktyce chronią środowisko oraz zwiększają recykling odpadów. W kolejnych miesiącach przewidzianych zostało kilkadziesiąt atrakcji przypisanych do tematów przewodnich.

W maju motywem przewodnim Dnia Ziemi będzie „Woda – źródło życia i deficytowy surowiec”, w czerwcu „Ochrona przyrody i krajobrazu”, we wrześniu „Zasoby Ziemi – wykorzystanie i ochrona” oraz w październiku „Klimat, powietrze i energia odnawialna”. Inicjatywa skierowana jest głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Udział jest bezpłatny.

Organizatorami wydarzenia są Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Szczegółowe informacje dot. kolejnych wydarzeń zaplanowanych w cyklu miesięcznym zostaną opublikowane na stronie www.umcs.pl oraz w mediach społecznościowych.

Poniżej podajemy linki do nagrania wideo, w którym Izabela Ejtel oraz dr Adam Lesiuk z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej przybliżają istotę oraz temat przewodni tegorocznego wydarzenia.

Link do publikacji na platformie Youtube: https://youtu.be/ZdaOJgMenfE

Link do pobrania wideo oraz napisów: https://we.tl/t-9ldavo6zTT (aktywny przez 7 dni)

Źródło: Centrum Prasowe UMCS

Zostaw komentarz