fbpx

Eko haute couture

2 kwietnia 2015
Komentarze wyłączone
1 867 Wyświetleń

fot. Agnieszka Kot (1) - 72dpiKilka tygodni temu w Nowym Jorku Kanye West zaprezentował swoją autorską kolekcję dla Adidas Originals inspirowaną życiem w wielkiej aglomeracji miejskiej. Inspiracja była na tyle śmiała, że materiały niektórych projektów do złudzenia przypominają worki na śmieci. Lady Gaga podczas festiwalu SXSW Music, Film + Interactive w Teksasie, wystąpiła w sukni wykonanej z przezroczystej folii. Chęć zszokowania, pomysł na eko modę czy wizja przyszłości? Wymienione przykłady pochodzą z dalekiego świata amerykańskich celebrytów, nie trzeba szukać aż tak daleko. Studenci III roku grafiki Wydziału Artystycznego UMCS, koordynowani przed dr Danutę Kuciak, zaprojektowali własną kolekcję, w niczym nieustępującą tamtym kreacjom.

Niewielka przestrzeń KioskArt, galerii w Chatce Żaka, 3 marca wypełniła się projektami, które oprócz zaskoczenia, dzięki zastosowanym materiałom, budziły wrażenie wędrówki po przestrzeni miasta. Pojawiła się folia, sznurki, papier, pocztówki, sztuczne kwiaty i elementy charakterystyczne dla pop kultury (np. lalka Barbie). A to wszystko za sprawą pracy semestralnej. W ramach zajęć z fotografii studenci dostali polecenie przygotowania stylizacji z materiałów ubogich, tanich i łatwodostępnych. Co oczywiście nie jest równoznaczne z łatwym wykonaniem. Obowiązkowa mała czarna, ponadczasowy element w każdej kobiecej szafie, w wykonaniu Agnieszki Kot nabrała futurystycznego charakteru, dzięki trójwymiarowym bryłom z kartonu naszytym na nią. Równie interesująca była interpretacja Alicji Kopciuch, której kreacja do złudzenia przypominała sukienkę koktajlową. Wykonana była z folii na worki na śmieci. Pomimo niewątpliwej problematyczności takiego surowca, sukienka wyglądała ultrakobieco. Dopasowana część gorsetowa i rozkloszowany dół, całość, o dziwo, elegancka!

Nikt ze studentów ze światem mody powiązań dotychczas nie miał i przynajmniej na razie żadna z osób nie sygnalizowała, że jej marzeniem jest zostanie projektantem mody. W istocie rzeczy to sztuka dla sztuki (uwzględniająca ideę recyklingu), a więc haute couture, a nie propozycja do noszenia na co dzień.

fot. Sylwia Watracz (1) - 72dpi-Po raz pierwszy realizowałam ze studentami tego rodzaju ćwiczenie. Co prawda pojawiały się już zadania wykonania fotografii ‘modowej’, ale zawsze studenci wykorzystywali garderobę, którą mieli w swoich szafach. Tym razem pomyślałam, że przecież kształcą się również w zakresie malarstwa i rzeźby (kompozycja w przestrzeni). Więc czemu nie połączyć tych rozwijanych przez nich umiejętności, przy okazji realizacji zadania fotograficznego. Liczyłam na to, że pobudzę ich do większej kreatywności i że tym samym będą mieć więcej radości w pracy, a ostatecznie więcej satysfakcji z końcowego efektu. Określiłam rodzaj materiałów, a więc nie tradycyjna tkanina, która jest naturalna dla codziennego krawiectwa, ale materiały nietypowe, tanie i z jakimś potencjałem plastyczności samego tworzywa typu: folia, papier o różnej grubości, sznurek, drut i tym podobne – opowiada Danuta Kuciak.

W tym zadaniu jedno zdjęcie miało dawać odbiorcy pojęcie o całej stylizacji, drugie miało polegać na fragmentarycznym ujęciu postaci, tak aby w możliwie ciekawej kompozycji obrazu wyeksponować część stylizacji. I ten drugi obraz miał przenosić informację co do rodzaju zastosowanego w stylizacji tworzywa.

Suknia, autorstwa Patrycji Szymczyk, wykonana w całości ze sztucznego sznurka, misternie pleciona i urokliwa w swej delikatnej konstrukcji, śmiało mogłaby posłużyć za suknię ślubną. Równie delikatna, a zarazem intrygująca była biała suknia z papieru, Adrianny Macierzyńskiej. W tym projekcie zastosowano zarówno grę fakturą, jak i kształtem. Pojawił się również projekt pomysłu Sylwii Watracz, „uszyty” z  rurek wykonanych z gazet, dodatkowo wyposażony w karnawałową maskę. Aleksandra Kozłowska podjęła dyskusję z popkulturą, ozdabiając swój projekt zabawkami, tym samym tworząc pop kulturową Madonnę. Pop kulturową mozaiką jest również mała “kolorowa” sukienka Karoliny Bartnik, składająca się z samych pocztówek. Współpracy z Renatą Kamińską nie odmówiłaby nawet Lady Gaga, bowiem studentka przygotowała wieczorową kreację z bezbarwnej folii. Ostentacyjnie prowokującą, a jednak kobiecą. Folia wybitnie inspirowała studentów, oprócz sukienek pojawił się również czarny, dopasowany kombinezon, Sylwii Demuchy. Zarówno kreacje, które można było zobaczyć na żywo, jak i fotografie pokazane na wernisażu prezentowały wysoki poziom kreatywności i poczucia estetyki. A pamiętać należy, że autorzy to młode i bardzo świeże umysły, z modą dopiero eksperymentujący. Kto wie co pokażą następnym razem, a jak zapowiedziała kuratorka wystawy – Danuta Kuciak i organizatorka – Mieczysława Goś, kolejnych efektów współpracy możemy spodziewać się już w czerwcu. 

Tekst: Aleksandra Biszczad

Foto: Agnieszka Kot, Sylwia Demucha, Sylwia Watracz, Gabriela Centkowska, Łukasz Bartosiewicz, Renata Kamińska, Karolina Bartnik, Patrycja Szymczyk, Aleksandra Kozłowska, Alicja Kopciuch

Komenatrze zostały zablokowane