fbpx

Empatia w zagięciu rzeczywistości – PORTAL na Placu Litewskim

27 maja 2021
656 Wyświetleń

W środę, 26.05.2021 r., na Placu Litewskim w Lublinie odbyło się otwarcie międzynarodowego projektu pod nazwą PORTAL. Projekt powstał przy współpracy Fundacji Benediktas Gylys i Miasta Wilno z Miastem Lublin i Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Betonowy obiekt w kształcie koła przypomina wirtualne drzwi. PORTAL, jak wskazuje sama nazwa, będzie wizualnym mostem łączącym miasta i kultury. Dwa ekrany umieszczone zarówno w Wilnie jak i Lublinie umożliwią mieszkańcom wzajemną obserwację i nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym, pozwalając doświadczyć uczucia zwanego overview effect, które pierwsi poznali astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu, co radykalnie zmieniło ich samoświadomość, wyzwalając poczucie wspólnoty. Obraz w PORTALU będzie transmitowany 24 h na dobę, natomiast dźwięk dostępny będzie przy okazji konkretnych wydarzeń. Dlatego tym bardziej warto śledzić program Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Celem projektu, który umożliwia wzajemną obserwację oraz nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym, jest w pierwszym rzędzie pobudzenie empatii, zdolności fundamentalnej dla rozwijania interakcji społecznych. Multimedialne połączenie pozwoli doświadczyć wspólnoty i jedności ludziom z odległych od siebie miejsca. Lublin jest pierwszym miastem, z którym Wilno nawiązało tego rodzaju kontakt. Portal będzie podróżował dalej, by dać szansę mieszkańcom innych miast Europy zobaczenia się z Wilnianami i rozmowy z nimi. Nazwy konkretnych miast nie zostały jeszcze podane.

Podczas otwarcia o projekcie opowiedział jego pomysłodawca Benediktas Gylys, podkreślając jak ważne są, tym bardziej teraz, w czasie pandemii, idee pojednania i jedności. Przemawiał również Krzysztof Stanowski – Dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej UM Lublin, który wskazał z kolei na wagę faktu, że to spotkanie z mieszkańcami Wilna odbywa się na Placu Litewskim, miejscu o niemal 500-letniej tradycji, wiele mówiącej o wspólnej historii obu narodów.

W rozmowie z nami Dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, Piotr Franaszek, zaznaczył, że program Ośrodka na najbliższy czas obejmuje wydarzenia korespondujące z ideą PORTALU i zaplanowane do realizacji w tym właśnie miejscu. Ośrodek pragnie w jeszcze szerszym zakresie wykorzystać możliwość pokazania w stolicy Litwy lubelskich projektów oraz interaktywnych działań po obydwu stronach, dlatego zachęca Lublinian do przedstawiania inicjatyw artystycznych zainspirowanych PORTALEM. Udało nam się dowiedzieć, że z pomysłem układu tanecznego zgłosiła się już grupa hip-hopowa.

Życzymy organizatorom, aby projekt zogniskował wokół siebie jak najwięcej pozytywnego zainteresowania i oryginalnych działań artystycznych.

tekst i foto Anna Ignasiak

Zostaw komentarz