fbpx

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie”

22 stycznia 2018
1 142 Wyświetleń

To druga edycja festiwalu scenografii, który jeszcze w styczniu rozpocznie się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Podczas zorganizowanej w CSK konferencji prasowej poznaliśmy program zbliżającego się wydarzenia. Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie” 2018 będzie miało miejsce w okresie od stycznia do kwietnia i będzie obfitował w spotkania autorskie i tematyczne oraz wystawy. Jednak jego główną część stanowi konkurs, w którym nagrodzone zostaną najlepsze spektakle teatralne, które zostały pokazane w ostatnim czasie. Oceniać je będzie jury w składzie: teatrolog Dominika Łarionow, autor plakatów teatralnych – Marcin Mroszczak, scenograf i kostiumolog – Małgorzata Szczęśniak oraz scenograf Elżbieta Wernio. W ramach pokazów konkursowych zobaczymy kolejno: „Wesele” w reżyserii Jana Klaty, „Chłopi” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, „Idiota.Fiodor Dostojewski” w reżyserii Pawła Miśkiewicza, „Triumf woli” w reżyserii Moniki Strzępki, „Do dna” w rezyserii Ewy Kaim, „Malowany ptak” w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz „Robert Robur” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

W programie drugiej edycji festiwalu znalazła się również wystawa prezentującą Best of the Best trzech projektów z pogranicza sztuki teatru i mody, realizowanych w Galerii Teatru Wielkiego-Opery Narodowej: Opera Haute Couture, Opera od stóp do stóp, Cały teatr na naszej głowie. W CSK zaprezentują się nie tylko wybitni scenografowie, ale też debiutujący artyści. Najlepsi studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przedstawią swoje kostiumy, scenografie, makiety zgłębiające topos upadku Ikara.

Pomysłodawcą festiwalu i jego dyrektorem jest Leszek Mądzik, założyciel Sceny Plastycznej KUL Spektakl jego autorstwa 24 stycznia zainauguruje wydarzenie. Natomiast festiwal zakończy 22 kwietnia koncert Yasmin Levy, poprzedzony dzień wcześniej Galą wręczenia nagród – Złota Kieszeń Grand Prix oraz nagrody Złota Kieszeń dla najlepszej scenografii oraz najlepszych kostiumów. Wydarzeniem towarzyskim będzie bal maskowy. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrum Spotkania Kultur – http://www.spotkaniakultur.com.

Opracowanie tekstu i foto P.Jaworski

Zostaw komentarz