fbpx

Fundacja Sztukmistrze laureatem Polsko Niemieckiej Nagrody Młodzieży 2017-2019!

26 lutego 2019
523 Wyświetleń

14 lutego w Berlinie po raz szósty przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży w konkursie „Razem w Europie. Jeden cel” za najciekawszy polsko-niemiecki projekt młodzieżowy poświęcony różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji. W kategorii wymiany pozaszkolnej nagrodę otrzymał projekt „Przystanek Różnorodność” Fundacji Sztukmistrze z Lublina i centrum edukacji młodzieży Jugendbildungsstätte Kurt Löwenstein z Werftpfuhl. Każdy z partnerów otrzymał nagrodę w wysokości 3000 euro.

Podczas projektu „Przystanek Różnorodność” młodzi ludzie z Robert-Jungk-Oberschule z Berlina i Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Z. Klemensiewicza w Krakowie odwiedzili miejsce pamięci – były obóz koncentracyjny na Majdanku oraz współpracowali w trakcie warsztatów muzycznych, filmowych, scenografii, tańca i malarstwa. We wszystkich realizowanych działaniach motyw przewodni stanowiły kwestie różnorodności, dyskryminacji, rasizmu i wykluczenia. Dyskutowali o aktualnych wydarzeniach, umieszczając je w kontekście historycznym. W efekcie, pod okiem profesjonalnych artystów, stworzyli piosenkę i teledysk „Lepiej rozmawiać“ oraz wideo performance „Spotkanie“.

https://www.youtube.com/watch?v=eNKHuhzBedY

https://www.youtube.com/watch?v=p0c5e_nWSbo

Do konkursu zgłosiło się 80 projektów polsko-niemieckich, 17 z nich wzięło udział w rundzie finałowej. Oznaczało to, że zostały zrealizowane w 2018 roku przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Do Berlina, na uroczystość wręczenia nagrody i poprzedzające ją trzydniowe seminarium, przybyli przedstawiciele wszystkich projektów – młodzież i opiekunowie. Dopiero w dniu wręczenia poznali werdykt polsko-niemieckiego jury, w którym zasiadali m.in. przedstawiciele Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz mediów i polityki.

Patronat honorowy nad konkursem objęły Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz niemiecka Minister ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży dr Franziska Giffey. Niemiecka Fundacja F.C. Flicka Przeciwko Ksenofobii, Rasizmowi i Nietolerancji wsparła konkurs kwotą 150 000 euro. Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży przyznawana jest co trzy lata. Edycja „Razem w Europie. Jeden cel” była szóstą edycją konkursu. (Fundacja Sztukmistrze)

Foto Łukasz Giza/Copyright:PNWM

 

Zostaw komentarz