fbpx

Harmonogram pokazów na fontannie – sierpień

31 lipca 2020
714 Wyświetleń

Miasto Lublin na najbliższe pięć tygodni zaplanowało aż 20 pokazów na Fontannie Multimedialnej. Oprócz tegorocznej nowości – Legendzie o Czarciej Łapie, będzie można obejrzeć również prezentacje: Anioły Lubelskie, Sen o Mieście, Unię Narodów, Historię Placu Litewskiego na wesoło oraz Wydarzenia Kulturalne.

W najbliższych tygodniach na fontannie na Placu Litewskim zaprezentujemy mieszkańcom wszystkie nasze dotychczasowe pokazy i spektakle. Tym samym raz jeszcze przypomnimy najważniejsze chwile z historii Lublina, wrócimy też pamięcią do obchodów wielkich jubileuszy, którym co roku towarzyszyła prezentacja nowego multimedialnego projektu – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Harmonogram pokazów w sierpniu. Wszystkie pokazy rozpoczynają się o godz. 21.00:

 • sobota (1 sierpnia) – Czarcia Łapa, Unia Narodów
   
 • piątek (7 sierpnia) – Czarcia Łapa, Historia Placu Litewskiego na wesoło
 • sobota (8 sierpnia) – Czarcia Łapa, Anioły Lubelskie
   
 • piątek (14 sierpnia) – Czarcia Łapa, Sen o mieście                      
 • sobota (15 sierpnia) – Czarcia Łapa, Wydarzenia Kulturalne
   
 • piątek (21 sierpnia) – Czarcia Łapa, Unia Narodów / podczas Jarmarku Jagiellońskiego    
 • sobota (22 sierpnia) – Czarcia Łapa, Sen o mieście / podczas Jarmarku Jagiellońskiego 
       
 • piątek (28 sierpnia) – Czarcia Łapa, Wydarzenia Kulturalne  
 • sobota (29 sierpnia) – Czarcia Łapa, Anioły Lubelskie

Opisy prezentowanych pokazów:

 • Czarcia Łapa to najnowszy pokaz multimedialny nawiązujący do najsłynniejszej lubelskiej legendy o powstaniu odcisku czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym, zadedykowany najmłodszym mieszkańcom Lublina. Autorami projektu są lubelscy twórcy: Łukasz Witt-Michałowski, odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię pokazu oraz Piotr Bańka odpowiedzialny za muzykę i udźwiękowienie. Tym razem strona techniczna 9-minutowego pokazu została skoncentrowana na uwypukleniu możliwości efektów laserowych i właśnie w oparciu o ten aspekt powstał scenariusz.
 • Unia Narodów to alegoryczna opowieść w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziło do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. Narracja pokazu oparta została na historii unii polsko-litewskiej autorstwa prof. Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na porozumieniu, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, zbudowanego na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwa 12 minut. Scenariusz – Łukasz Witt-Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka – Piotr Bańka, wykonanie – Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.
 • Anioły Lubelskie to 12-minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną pokazu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3D stworzył kolektyw kilku.com
 • Sen o Mieście to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, która jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko oryginalnie zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej jest zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.
 • Historia Placu Litewskiego na wesoło to pokaz przygotowany przez Poławiaczy Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią Placu Litewskiego, z uśmiechem i nieco przekornie przedstawiają 5 scen z Placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.
 • Wydarzenia Kulturalne prezentują najważniejsze festiwale i wydarzenia kulturalne w Lublinie. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

Źródło i foto: Lublin.eu

Czytaj też: Rowerem po Starym Mieście

Zostaw komentarz