fbpx
WAŻNE
Nagroda Wielkiego Redaktora przyznana (10 sierpnia, 2022 2:39 pm)
Jak stworzyć zielny bukiet? (10 sierpnia, 2022 2:22 pm)
Stolica na Roztoczu (9 sierpnia, 2022 1:03 pm)
“Odlotowa” Nordokiada! (8 sierpnia, 2022 12:17 pm)
Bluesowe brzmienie w Puławach (4 sierpnia, 2022 12:04 pm)

II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego

3 października 2018
581 Wyświetleń

Nikogo nie trzeba przekonywać, że województwo lubelskie jest zagłębiem wydarzeń kulturalnych, o których warto rozmawiać. Najlepszym tego przykładem był II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego, który miał miejsce w dniach 19 i 20 września w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Wydarzenie zostało zainaugurowane wykładem prof. Jerzego Buzka, który podkreślił w w swoim wystąpieniu rolę zróżnicowania kulturowego w krajach Unii Europejskiej, które mimo przenikania dalej kształtują odrębną świadomość społeczną i kulturową narodów. Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, zaznaczył również dużą rolę Lublina w rozwoju polskiej kultury.

W kongresie wzięło udział kilkaset osób z całego regionu, które miały okazję zapoznać się z działalnością instytucji kultury na terenie województwa, ich problemami a także wziąć udział w dyskusji, na temat tego, w jakim kierunku kultura regionalna powinna zmierzać.

Oprócz Jerzego Buzka, w debatach i wykładach uczestniczyli inni naukowcy, publicyści artyści i aktywiści m.in. Jerzy Kisielewski, Wojciech Orliński, Szymon Hołownia, Dorota Masłowska, Łukasz Orbitowski, Katarzyna Jagiełło, Agnieszka Kręglicka czy Marcin Nowak. ( pat )

 

Zostaw komentarz