WAŻNE
Struktura, forma, światło (Sierpień 14, 2019 11:31 am)
Aktywna Kobieta (Sierpień 14, 2019 10:16 am)
Kolejnych stu lat! (Sierpień 13, 2019 10:04 am)
„Straszny Dwór” w Kozłówce (Sierpień 12, 2019 12:26 pm)

II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego

3 października 2018
274 Wyświetleń

Nikogo nie trzeba przekonywać, że województwo lubelskie jest zagłębiem wydarzeń kulturalnych, o których warto rozmawiać. Najlepszym tego przykładem był II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego, który miał miejsce w dniach 19 i 20 września w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Wydarzenie zostało zainaugurowane wykładem prof. Jerzego Buzka, który podkreślił w w swoim wystąpieniu rolę zróżnicowania kulturowego w krajach Unii Europejskiej, które mimo przenikania dalej kształtują odrębną świadomość społeczną i kulturową narodów. Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, zaznaczył również dużą rolę Lublina w rozwoju polskiej kultury.

W kongresie wzięło udział kilkaset osób z całego regionu, które miały okazję zapoznać się z działalnością instytucji kultury na terenie województwa, ich problemami a także wziąć udział w dyskusji, na temat tego, w jakim kierunku kultura regionalna powinna zmierzać.

Oprócz Jerzego Buzka, w debatach i wykładach uczestniczyli inni naukowcy, publicyści artyści i aktywiści m.in. Jerzy Kisielewski, Wojciech Orliński, Szymon Hołownia, Dorota Masłowska, Łukasz Orbitowski, Katarzyna Jagiełło, Agnieszka Kręglicka czy Marcin Nowak. ( pat )

 

Zostaw komentarz