fbpx

IONIQ w gronie hybryd

17 listopada 2016
Comments off
1 617 Views

huynday-2 Mamy kolejnego gracza na rynku aut o napędzie hybrydowym. Do grona ekoaut dołączył nowy hybrydowy kompakt z Korei Południowej – Hyundai IONIQ Hybrid. Samochód do testów udostępniła nam firma AUTO BROKER, największy lubelski multidealer, który dystrybuuje między innymi i tę markę.

 

IONIQ zwraca uwagę atrakcyjną stylistyką. Dzięki temu, że opływowe nadwozie zostało dopracowane aerodynamicznie, współczynnik oporu powietrza (cx) dla IONIQ wynosi zaledwie 0,24. Niektórzy twierdzą, że auto wyglądem przypomina Toyotę Prius. Być może. Nam to nie przeszkadzało.

W przestronnej kabinie mile zaskoczyła nas jakość użytych materiałów. Wykonanie detali też nie budziło większych zastrzeżeń. Podobało nam się, że producent postawił na materiały ekologiczne. Wielofunkcyjna kierownica w kształcie litery D z możliwością ustawienia w dwóch płaszczyznach pozwala na dobre zintegrowanie kierowcy z samochodem.

 

huynday-111IONIQ, który testowaliśmy, wyposażony był w napęd hybrydowy – silnik spalinowy o pojemności 1600 cm³ i mocy 105 KM oraz silnik elektryczny o mocy 43,5 KM i maksymalnym momencie obrotowym 170 Nm (jak podaje producent). To dość istotny element, ponieważ w autach hybrydowych z założenia start rozpoczyna się z wykorzystaniem jednostki elektrycznej (pod warunkiem, że mamy doładowany akumulator). Co ciekawe, w IONIQ akumulator do napędu silnika elektrycznego producent umieścił pod tylną kanapą. Korzystnie wpłynęło to na wyważenie auta, a dodatkowo pozwoliło uzyskać regularny kształt bagażnika. W konsekwencji IONIQ otrzymał przestronny, ustawny bagażnik o pojemności około 443 l. W tym modelu

przeniesienie napędu odbywa się za pomocą 6-stopniowej, dwusprzęgłowej automatycznej skrzyni biegów (DCT). Przełączanie biegów jest płynne, bez wchodzenia na nadmiernie wysokie obroty.

 

img_9665IONIQ, jak przystało na samochód przyszłości, wyposażony został w szereg rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów, takich jak:

BSD – system wykrywania obiektów w martwym polu widzenia,
LKAS – aktywny system utrzymania pasa ruchu,
LCA – asystent zmiany pasa ruchu,
RCTA – system wykrywający ruch poprzeczny podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego,
AEB – system hamowania awaryjnego w celu zmniejszenia skutków kolizji. Ten system przy współpracy z aktywnym tempomatem sprawdza się bardzo dobrze, szczególnie przy jeździe na autostradzie.

deska-1Docelowo Hyundai IONIQ oferowany będzie w trzech wariantach układu napędowego – klasyczna hybryda, hybryda plug-in (z możliwością ładowania z gniazdka domowego 230 V) oraz w pełni elektryczny kompakt.Prezes firmy AUTO BOKER Pan Łukasz Jabłoński zapewnił nas, że już pod koniec stycznia 2017 roku będzie można obejrzeć w salonie tego dealera IONIQ w wersji elektrycznej. Nie ukrywam, że my również  niecierpliwie czekamy na tę prezentację.

 

 

 

hyunday-4Kolejne samochody z innowacyjnymi napędami (hybryda, elektryczny) zaczynają zadamawiać się na naszym lubelskim rynku i to zapewne jest kierunek, w którym podążać będą producenci. Ceny aut z innowacyjnymi systemami napędowymi nie odbiegają od cen aut z napędem diesla, a oszczędności, jakie będzie mógł poczynić nabywca, powinny być znaczne. Uwzględniając chociażby najistotniejszy element, jakim jest zużycie paliwa. Testowany przez nas IONIQ w jeździe miejskiej zadowalał się 4,8 l na 100 km. To dość przyzwoity wynik, zważywszy na to, że nie staraliśmy się go na siłę poprawić. Dodatkową korzyścią będzie bez wątpienia możliwośćbezpłatnego parkowania w Lublinie dla aut o napędzie elektrycznym i hybrydowym o średniej emisji spalin CO² do 100 g/km. IONIQ średnią emisję spalin CO² ma na poziomie 79 g/km, a więc bez wątpienia może z tego dobrodziejstwa korzystać. Przyniesie to użytkownikowi auta wymierną oszczędność na poziomie 1800 zł rocznie (tyle bowiem kosztuje roczny karnet parkingowy). Samochody hybrydowe – ciche i ekologiczne – znakomicie wpisują się w pejzaż miasta. A zwłaszcza testowany przez nas Hyundai IONIQ.

tekst Piotr Nowacki

foto Marek Podsiadło

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.