fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Jak się udało Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej?

26 października 2021
486 Wyświetleń

Przez prawie pół tygodnia w Chatce Żaka studenci i osoby zajmujące się na co dzień kulturą studencką mieli swoje święto. Wszystko za sprawą Ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej – trzydniowego wydarzenia pełnego występów artystycznych, warsztatów, paneli dyskusyjnych czy prelekcji.

Wśród gości, którzy odwiedzili Akademickie Centrum Kultury i Mediów, znaleźli się między innymi: Dr Jakub Koper – Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. studenckich, Mateusz Adamkowski – Dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prof. Rafał Wiśniewski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Artur Szymczyk – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, Mateusz Grochowski – Przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej, Maria Kożewnikow – Przewodnicząca Forum Studentów Uczelni Artystycznych, a także Rektorzy i Prorektorzy polskich uczelni.

Na wydarzenie zgłosiło się 297 uczestników. Do Chatki Żaka przyjechało między innymi 157 młodych artystów z całej Polski i 20 osób reprezentujących jednostki kultury studenckiej.

– To było prawdziwe święto kultury studenckiej! Niezwykłą przyjemnością było obserwować, że kultura studencka kwitnie nie tylko w naszej Chatce Żaka, ale również w innych częściach Polski. Każdy artysta, który wystąpił na naszych scenach był dla nas inspiracją i poszerzał nasze artystyczne horyzonty. Jednak Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej to nie tylko występy artystyczne, ale także wiele godzin rozmów, zarówno tych przeprowadzonych na scenie przed publicznością, jak i prywatnie przy kawie. Chatka Żaka stała się przestrzenią do wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych znajomości i szukania nowych rozwiązań. Jestem przekonana, że to wydarzenie będzie przełomowe w historii polskiej kultury studenckiej XXI wieku

– mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor ACKiM UMCS Chatka Żaka, pomysłodawczyni projektu Ogólnopolskie.

Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej było także podsumowaniem dwóch lat realizacji projektu. Po tym czasie można przedstawić następujące wnioski:

1. Polska kultura studencka rozwija się przede wszystkim w akademickich jednostkach kultury studenckiej (obecnych w prawie wszystkich województwach).

2. Akademickie jednostki kultury znajdują się w strukturach organizacyjnych uczelni i na tych uczelniach spoczywa zadanie utrzymania ich działalności w ramach administracyjnych wydatków uczelni – brak systemowych procedur finansowych wspierających ich rozwój programowy.

3. Kadra kultury studenckiej jest kadrą administracyjną polskich szkół wyższych – utrudniony dostęp do szkoleń w celu profesjonalizacji oraz rozwoju zawodowego w kontekście codziennych zadań, które są tożsame z działalnością kadry polskich instytucji kultury.

4. Przynależność do uczelni wyższych jest podstawą tożsamości akademickich jednostek kultury, w których studenci i ich kultura są podmiotem działań, brak jednak systemowych narzędzi do współpracy z szeroko rozumianą kadrą i jednostkami kultury.

5. Dla zbudowania narzędzi do wzmocnienia akademickich centrów kultury, jako miejsc do dalszej zrównoważonej budowy polskiej kultury studenckiej, niezbędne wydaje się wprowadzenie zmian systemowych w zakresie jej finansowania w ramach struktur polskich uczelni wyższych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz merytoryczne wsparcie kadry kultury studenckiej ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kultura Studencka nie będzie mogła się w pełni rozwijać, jeżeli nie stworzymy dla młodych ludzi odpowiednich warunków i przestrzeni, niezbędnych do ich samorealizacji. Wierzę, że wspólnymi siłami doprowadzimy do takiego stanu rzeczy, by sformalizować i umiejscowić kulturę studencką w takim miejscu, ażeby nie miały dylematu zarówno władze rektorskie poszczególnych uczelni, jak i same ministerstwa, w jaki sposób strumień finansowania i wsparcia organizacyjnego dla kultury studenckiej skierować

– dodaje prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Podczas III dnia Ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej została też przyznana Nagroda specjalna „Mecenas Kultury Studenckiej”. Wyróżnienie otrzymał dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz., Dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Profesor wspierał od początku projekt Forum Kultury Studenckiej –zarówno wspomagając sieciowanie podmiotów zajmujących się kulturą studencką, jak i pomagając w budowaniu narzędzi niezbędnych do realizacji założeń wspomnianej inicjatywy. Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej z założenia ma być wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się co roku w innej jednostce zajmującej się kulturą studencką.

Zostaw komentarz