fbpx

Jarmark koński w lubelskim skansenie

9 czerwca 2022
659 Wyświetleń

Już w najbliższą niedzielę, 12 czerwca w godz. 12:00-14:00, Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na 27. edycję Jarmarku końskiego. Inscenizacja historycznego targu przeniesie widzów w czasy międzywojennych miasteczek ze scenami targowania się o konia oraz wieńczącego całość litkupu – tradycyjnego opijania wódką zawartej transakcji. Wydarzenie nawiązuje do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich odbywających się w latach 20. i 30. XX wieku. Miejscem wydarzenia będzie przestrzeń między karczmą a kuźnią z Ciosm (sektor Roztocze).

Klimat towarzyszący handlowi końmi przybliżą barwne postacie: gospodarza terenu i komisji targowej w skład której wejdą weterynarz, a także dziedziczki okolicznych majątków. Nie zabraknie cygana, który podsyci atmosferę handlu oraz Żyda w roli świadka transakcji, dziedzica wybierającego konia do bryczki i młynarza z pomocnikiem szukających silnego konia do pracy. Obecni będą także karciarze i dziad liczący na zarobek, a nad porządkiem tradycyjnie będzie czuwał posterunkowy.

Widzowie zobaczą targowanie się o konia, będzie można także dowiedzieć się na czym polegała “licytacja na dyszlu”. Nie zabraknie prezentacji koni, podczas której sprawdzona zostanie ich sprawność i siła – próba uciągu, która wykaże czy koń nadaje się do ciężkiej pracy. Kupujący ocenią wady, zalety i temperament zwierząt. Wydarzeniu będzie towarzyszyła muzyka w wykonaniu kapeli.

foto Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Zostaw komentarz