fbpx

Jubileusz Sceny Plastycznej KUL.

25 września 2020
738 Wyświetleń

Scena Plastyczna KUL  świętuje jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji  odbędzie się premiera przedstawienia “Kres” – nowego spektaklu twórcy Sceny Plastycznej prof. Leszka Mądzika z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Prof. Leszek Mądzik związany jest z KUL-em od ponad pół wieku. To właśnie dzięki niezwykłej atmosferze wolności panującej na uniwersytecie powstało tu ponad 20 autorskich przedstawień, składających się na wyjątkowe zjawisko „teatru bez słów”. Głównymi środkami wypowiedzi profesora, który jest reżyserem i scenografem wszystkich spektakli Sceny, są przestrzeń i światło, nieliczne postacie oraz przedmioty zanurzone w głębię i mrok nieskończoności scenicznej. W swojej twórczości prof. Mądzik dotyka duchowej tajemnicy człowieka, próby zbliżania się do sacrum. Tej tematyce poświęcony jest także „Kres”. Jak mówi sam twórca spektakl dotyka ponownie tematyki „odchodzenia, przemijania, jakiejś wyjątkowej roli czasu i dotykania sacrum. Tym się chciałem podzielić podczas jubileuszu, który w pewnym sensie ten czas 50-lecia zamknie”.

Premiera spektaklu została zaplanowana w piątek 25 września 2020 r., kiedy to rozpoczną się obchody jubileuszu. Towarzyszyć jej będzie koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Mai Kleszcz. Po południu drugiego dnia obchodów zaplanowano kolejne pokazy „Kresu”. Niestety wejściówki na wszystkie seanse zostały już wyczerpane. Wcześniej, w ramach cyklu „Spotkania z Artystą” Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL będzie gościć Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Przypomnieniem drogi twórczej Sceny Plastycznej KUL będą okolicznościowe wystawy. Jedna z nich – „Wydobyte z ciemności”- powstaje właśnie w Muzeum KUL, które za sprawą scenografii ze spektakli prof. Mądzika zmieni się w teatralną scenę. W niezwykłej aranżacji, która podkreśla rolę światła oraz jego przeciwieństwa – mroku, będzie można zobaczyć rekwizyty ze spektakli i wkroczyć w świat symbolu, wyobraźni, niedopowiedzeń… W Atrium Collegium Norwidianum będzie mieć miejsce wystawa „Leszek Mądzik i Ethos”, a w Centrum Spotkania Kultur zostaną zaprezentowane fotografie profesora. Dopełnieniem będzie wydawnictwo okolicznościowe, które powstaje w Dziale Komunikacji KUL. Zawiera ono fotograficzną dokumentację niezwykłego zwykłego zjawiska, jakim jest Scena Plastyczna KUL.

Program:

25 WRZEŚNIA 2020 (PIĄTEK)

 • 17.00 – otwarcie jubileuszu
  w programie koncert Mai Kleszcz „Osiecka de Luxe”
  aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
 • 19.30 – premiera spektaklu Sceny Plastycznej KUL pt. „Kres” *
  sala teatralna CTW 02
 • 20.30 – spotkanie popremierowe *

26 WRZEŚNIA 2020 (SOBOTA)          

 • 12.00 – Spotkanie z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Anną Marią Jopek poprowadzi Leszek Mądzik
  (w ramach cyklu Galerii Sztuki SP KUL „Spotkania z Artystami”)
  sala CTW 408
 • 17.00 – spektakl Sceny Plastycznej KUL pt. „Kres” **
  sala Teatralna CTW 02
 • 18.30 – spektakl Sceny Plastycznej KUL pt. „Kres” **
  sala Teatralna CTW 02

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE JUBILEUSZOWI 50-LECIA SCENY PLASTYCZNEJ KUL

 • wystawa scenografii Sceny Plastycznej KUL
  Muzeum KUL 
  czynna w godz. 11.00-18.00
 • wystawa fotografii Leszka Mądzika „Z mroku”
  CSK Lublin, Plac Teatralny 1
  czynna w godz. 12.00-21.00
 • wystawa „Leszek Mądzik i Ethos” 
  Collegium Norvidianum, KUL Atrium


* – obowiązują zaproszenia imienne 
** – wejściówki po wcześniejszej rezerwacji na adres mailowy jubileusz@scenaplastyczna.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie. 

Informacje na bieżąco na Facebooku

Zostaw komentarz