fbpx

Już prawie jestem w Lublinie!

31 stycznia 2022
391 Wyświetleń

W poniedziałek (4 lutego 2022 r.) o godz. 17.00 w Filii nr 30 MBP przy ul. ul. Braci Wieniawskich 5 w Lublinie, odbędzie się wernisaż fotografii Grzegorza Pawlaka.

Projekt „Kilka metrów od Lublina” powstał w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin. Jego założeniem było stworzenie typologicznej serię fotografii przedstawiających drogi wjazdowe do Lublina. Drogi wjazdowe, obwodnice, te główne, boczne, polne to miejsca, które przykuwają uwagę na krótką chwilę, ekscytują, że jest się już u celu, lecz po skorzystaniu z nich, co naturalne, szybko się o nich zapomina. Czynią tak obywatele miasta powracających do domu jak i turyści, którzy znaleźli się już u celu podróży.

Artysta dokumentuje miejsca, w których przekraczamy granice. Oglądając jego prace może przypomnimy sobie uczucia jakie nam w tych sytuacjach towarzyszyły, pomimo, że były one ulotne. Drogi wiodące do miasta nie są niczym szczególnym. Nie na każdej wjeżdżający jest witany pięknym napisem, nie każda jest opatrzona tablicą informacyjną.

Miasto pokazane z perspektywy wjazdu pozwala widzowi spojrzeć na Lublin z miejsc pozornie mało atrakcyjnych, ale prowadzących do miejsca, które porywa swoją różnorodnością.
Projekt inspirowany pracą Eustachego Kossakowskiego „6 metrów przed Paryżem” 1970-1971.

Zostaw komentarz