fbpx

Karaj jołłary – karaimskie drogi

24 października 2015
Komentarze wyłączone
694 Wyświetleń

W muzeum na Zamku Lubelskim odbył się finisaż wyjątkowej wystawy. Prezentacja fotografii „Karaj jołłary – karaimskie drogi” w Lublinie miała na celu pokazać mieszkańcom Lublina i regionu spuściznę kulturową najmniejszej spośród mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce – Karaimów. Ten wywodzący się z Krymu naród od wielu stuleci związał swoje losy z Rzeczpospolitą; ważnymi ośrodkami karaimskimi były Troki na Litwie oraz Halicz i Łuck na Ukrainie.

Wystawa fotografii „Karaj jołłary – karaimskie drogi” miała unikalny charakter, gdyż prezentowała fotografie z lat 1864-1950, pochodzące z domowych archiwów karaimskich rodzin w Polsce i za granicą. Lubelska ekspozycja została zorganizowana w ramach projektów finansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Województwa Dolnośląskiego. Była  prezentowana w wielu miejscach w Polsce i za granicą, między innymi Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, Domu Spotkań z Historią w Warszawie, Muzeum Historycznym w Trokach, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

W Lublinie wystawa karaimskich fotografii jest nawiązaniem do wielokulturowych tradycji miasta. Jednym z najważniejszych ośrodków społeczności karaimskiej w Rzeczpospolitej był Łuck – miasto partnerskie Lublina. Prezentacja wystawy w Lublinie stała się impulsem do pogłębienia kontaktów partnerskich z Łuckiem oraz przypomnienia wspólnego wielokulturowego dziedzictwa. Co ważne odbyła się w roku jubileuszu 10-lecia uchwalenia przez Sejm ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, aktu prawnego będącego podstawowym dokumentem określającym status prawny mniejszości w Polsce.

Wystawa_006_Lesniki_rodzina_Pileckich_1943 Wystawa_012_Luck_modlitwa_na_cmentarzu Wystawa_013_Luck_wnetrze_kienesy

Komenatrze zostały zablokowane