fbpx

Kazimierz Dolny Stanisława Jana Łazorka

8 września 2021
915 Wyświetleń

We wrześniu i październiku we wnętrzach Domu Kuncewiczów eksponowana będzie wystawe „Ballada o Miasteczku” Stanisława Jana Łazorka. Ekspozycję tworzy 12 prac, pozyskanych przez muzeum od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Obrazy olejne pochodzą z lat 70. I 80. XX wieku.

W opinii organizatorów są one najbardziej reprezentatywne dla artysty. Bohaterem wszystkich dzieł jest Kazimierz Dolny. Odnaleźć będzie można okolice Rynku, ul. Lubelską czy Nadrzeczną.

Stanisław Jan Łazorek (1938 – 2000) to najbardziej rozpoznawalny artysta, tworzący w Kazimierzu Dolnym. Mieszkał co prawda w Warszawie i często poróżował za granicę, jednak jego ulubionym motywem malarskim było miasteczko nad Wisłą. Pozostał wierny zarówno tematowi jak i sposobowi jego uwieczniania. Wielu krytyków uważało wręcz, że idealizował Kazimierz w swoich pracach.

Stanisław Jan Łazorek był popularnym artystą. Jako pierwszy sprzedawał swoje prace w galerii „pod chmurką” na kazimierskim Rynku, nierzadko od razu po namalowaniu.

(ann)

foto  Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Dom Kuncewiczów 

Zostaw komentarz