fbpx

Kolejny rekordowy rok dla lubelskiego lotniska

23 stycznia 2019
370 Wyświetleń

Port Lotniczy Lublin osiągnął najlepszy wynik w swojej historii obsługując w minionym roku ponad 455 tys. Pasażerów. Hitem okazało się krajowe połączenie do Warszawy, umożliwiające komunikację z największymi ośrodkami miejskimi w Polsce oraz poprawiające dostępność oferty kierunków międzynarodowych.

– Rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń ważnych dla naszego lotniska. Zarówno pozytywnych, jak uruchomienie dogodnych połączeń przesiadkowych do Warszawy i zapowiedź zwiększonej częstotliwości lotów na tej trasie, zapowiedź uruchomienia połączeń do Antwerpii, czy zwiększenia liczby lotów do Londynu, ale też negatywnych, jak zmiana sposobu obsługiwania tras przez Wizz Air oraz związane z tym zawieszenie funkcjonowania bazy operacyjnej i niektórych kierunków. Miniony rok przyniósł nam rekordowy wynik. Nasze lotnisko jest jednym z kilku przykładów udanego startupu w branży lotniczej w Europie w ciągu ostatnich 10 lat i jedynym obsługującym aglomerację regionalną a nie stołeczną – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

W 2018r. lubelskie lotnisko wykonało prawie 6 tysięcy operacji lotniczych. Najbardziej owocnym miesiącem  był sierpień, kiedy z lotniska skorzystało blisko 44 550 osób. Zainteresowaniem cieszyło się wakacyjne połączenie do Bułgarii obsługiwane przez linie lotnicze Small Planet w okresie od 19 czerwca do 7 września. Z tej trasy skorzystało prawie 6,5 tys. podróżnych. Na podstawie raportu przygotowanego przez portal pasażer.com lubelskie lotnisko obecnie plasuje się na 10 miejscu pod względem ilości pasażerów w minionym roku. – W 2019 roku będziemy odczuwali negatywne skutki zmian w siatce połączeń, dlatego spodziewamy się spadków w pierwszym i drugim kwartale tego roku. Później jednak sytuacja powinna się stopniowo poprawiać i prognozujemy ruch na poziomie zbliżonym do wyników z 2018 roku – dodaje Krzysztof Wójtowicz.

 

Z letnich lotów do Stansted w Wielkiej Brytanii wycofa się Ryanair. Tymczasem Wizz Air zaoferuje  więcej miejsc dzięki dodatkowym połączeniom z Londyn – Luton oraz większym samolotom. Z lubelskiego lotniska sezonowo będzie można  polecieć również do Antwerpii. 

Foto Robert Pranagal

Zostaw komentarz