fbpx

Kolekcja KUL w Kazimierzu

26 kwietnia 2016
Komentarze wyłączone
952 Wyświetleń

13094145_996193797130918_1818373661093439741_nObrazy tak wybitnych malarzy jak: Olga Boznańska, Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Rafał Malczewski, Piotr Micha łowski, Antoni Piotrowski, Władysław Skoczylas, Włodzimierz Tetmajer, Leon Wyczółkowski i wielu innych można oglądać na wystawie prezentującej kolekcję sztuki KUL, która została otwarta w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu nad Wisłą. To kolejna „duża” wystawa w nowo otwartej siedzibie muzeum przy Rynku 19. Wystawa okazała, przedstawiająca dzieła, którymi chciałby poszczycić się niejeden prywatny kolekcjoner. Właścicielem zbioru tych wspaniałych obrazów jest Katolicki Uniwersytet Lubelski, który drogą darowizny wszedł w jego posiadanie 30 lat temu. Podczas uroczystego otwarcia wystawy pt. “Aby to piękno służyło innym… Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich”, Agnieszka Zadura – dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu oraz prof. dr hab. Antoni Dębiński –rektor Katolickiego Uniwersytetu wielokrotnie podkreślili znaczenie tej jednej z  najcenniejszych prywatnych kolekcji sztuki, powstałych w Polsce w XX w. Ciekawa jest jej historia, która nie byłaby możliwa bez Tadeusza Litawińskiego (1902-1986), inżyniera budownictwa, kolekcjonera i znawcy sztuki, który urodził się w Krakowie-Podgórzu, absolwenta Wydziału Architektury przy Akademii Sztuk Pięknych. W czasach studenckich zaczął rozwijać swoją pasję zbieracką i wówczas też zakupił pierwsze obrazy w krakowskich antykwariatach. Prawdziwy rozkwit kolekcji nastąpił jednak po roku 1928, kiedy to Litawiński zamieszkał na stałe w Zakopanem. Budowanie kolekcji, w której znalazły się przede wszystkim obrazy artystów polskich z przełomu XIX i XX wieku, ale także dzieła mistrzów włoskich, francuskich i flamandzkich, przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Większość dzieł sztuki zarekwirowało gestapo, reszta uległa dewastacji. Litawiński rozpoczął odbudowywanie zbiorów po powrocie do Zakopanego po wojennej zawierusze. Tym razem obok obrazów malarzy polskich zaczął gromadzić również cenne przykłady wyrobów rzemiosła artystycznego, w tym ceramiki, sreber, brązów i szkła. Apogeum rozwoju kolekcji przypadło na lata 1960-1973, kiedy to Litawiński dokonywał największej ilości zakupów. Ostatecznie zakopiańska kolekcja przybrała wszechstronny, wielodziałowy charakter, a jej wyraźnym rysem było zamiłowanie właściciela do dzieł o tematyce podhalańskiej.

Olga i Tadeusz Litawińscy postanowili podarować swój dorobek Uniwersytetowi, „aby to piękno, które stanowiło sens ich życia, które tak bardzo kochali, służyło innym, a przede wszystkim adeptom i miłośnikom sztuki jako materiał pomocniczy w studiach na KUL”. W zbiorach Uniwersytetu znalazło się około 70% obiektów z zakopiańskiej kolekcji. Pozostałe uległy rozproszeniu jeszcze za życia kolekcjonerów. Założeniem wystawy jest możliwie pełna rekonstrukcja historycznej kolekcji w oparciu o zbiory muzealne KUL, zasoby polskich muzeów oraz kolekcjonerów prywatnych.

Wystawę można oglądać do 24 lipca 2016 roku w godzinach 10.00-17.00. Autorem i kuratorem wystawy ze strony KUL jest dr Krzysztof Przylicki, ze strony MNKD dr Seweryn Kuter

Tekst Sewerym Kuter, Marta Mazurek

Komenatrze zostały zablokowane