fbpx

Konferencja "Erotyzm w literaturze i sztuce XX i XXI wieku"

22 września 2014
Komentarze wyłączone
1 306 Wyświetleń

2014-09-21_17-31-41_872Erotyzm i przemiany obyczajowe to tematy, które wzbudzały i wzbudzają kontrowersje, stąd też są częstym tematem literatury i sztuki. W sobotę odbyła się konferencja organizowana przez Koło Naukowe Krytyków Literackich KUL, pt. „Erotyzm w literaturze i sztuce na przełomie XX i XXI wieku”.

Konferencja była poświęcona głównie erotyzmowi w literaturze i sztuce najnowszej, a uczestnicy rozmawiali między innymi o: miejscu miłości platonicznej we współczesnej literaturze i sztuce, walce płci, erotyce homoseksualnej, granicy między erotyzmem a pornografią. Obrady podzielone były na trzy bloki tematyczne, odzwierciedlające ujęcie erotyzmu w literaturze polskiej, powszechnej oraz innych dziedzinach sztuki (malarstwo, film).

 Jak mówią organizatorzy: „Konferencja podejmuje temat od dawna zadomowiony w literaturze i sztuce, jakim jest fascynacja i zachwyt zrodzone z miłości. Motywem przewodnim jest erotyzm, jego niuanse i tajemnice, sposoby wyrażania w tworzywie literackim. Podejmujemy analizę środków artystycznych, literackich, językowych, służących ukazaniu emocji, znaczących spojrzeń i gestów, scenerii wnętrz i pejzaży, tworzących przestrzeń, w której rodzi się flirt, zauroczenie, miłość. Analizowaliśmy, w jaki sposób współcześni twórcy podejmują to wyzwanie, jak wzbogacają standardy mówienia o czułości, wyznaczone przez artystów z poprzednich epok.”

Tematykę erotyzmu porusza również w swoich pracach Rafał Olbiński, którego plakaty możemy aktualnie oglądać w Galerii na Płocie na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego, na wprost Gmachu Głównego KUL, a kuratorem wystawy jest Leszek Mądzik, profesor KUL.

foto Karol Malinowski

Komenatrze zostały zablokowane