fbpx

Kreatywni 2016

5 października 2016
Comments off
1 176 Views

dscf8762We wtorek, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie miał miejsce wykład prof. Charlesa Landry’ego – światowej sławy autorytetu w dziedzinie wykorzystania wyobraźni i kreatywności w polityce miejskie, autora licznych publikacji na temat kreatywności, wśród których do najbardziej znanych należy klasyczna już pozycja „Kreatywne miasto”. Podczas warsztatów z udziałem prof. Landry’ego oraz miejskich aktywistów zajmujących się przestrzenią publiczną został wypracowany manifest Lublina kreatywnego zatytułowany „Miasto. To” . Jest w nim zawarta teza  zakładającą unikatowy rejestr tego, co Lublin bierze od Świata i w jaki sposób te idee przetwarza na swój oryginalny sposób.  To również wskazówka  jaką drogą powinny podążać władze miasta oraz mieszkańcy, by wspólnie tworzyć  miasto przyszłości nazwane przez prof. Landry’ego – miastem trzeciej generacji. Ważnym punktem spotkania z amerykańskim wizjonerem przyszłości miast była prezentacja uczestników czwartej edycji projektu „Kreatywni” – wyjątkowej inicjatywy dedykowanej lubelskim przemysłom kreatywnym.

 

 

 

dscf8768Ideą projektu jest identyfikacja pomysłowości Lublinian tworzących dzięki swojej pasji unikalne, nieszablonowe rozwiązania biznesowe – inspirujące do działania innych, a dla Lublina będące powodem do dumy. Efektem przedsięwzięcia jest pasjonująca opowieść o lubelskich Kreatywnych, zaprezentowana z Centrum Spotkania Kultur w formie wystawy fotograficznej prezentującej poszczególnych kreatywnych. Wśród uczestników znaleźli się także bohaterowie naszych reportaży: Joanna Ambroszczyk i Radosław Jasiński, którzy prowadzą warsztat  stolarski Chalk&Chic oraz pomysłodawcy aplikacji SnapBook, Adrian Skiba i Patryk Mucha. W gronie Kreatywnych znaleźli się również:

  • Cezary Hunkiewicz i Anna Bakiera – twórcy Lublov – concept store i sztuki (także użytkowej) związanej z Lublinem. Lublov to miejsce, w którym prezentowani są miejscowi artyści i twórcy zafascynowani Lublinem.
  • Tomasz Okoń – od ponad 25 lat przywraca sprawność rzeczom z duszą, w swoim warsztacie naprawia przedmioty zabytkowe, artystyczne i kolekcjonerskie.
  • Wiesław Kucia – prowadzący akademię kulinarną w miejscu, które było kiedyś przemysłowym zapleczem Lublina. To tam znajduje się niezwykła przestrzeń, która zachwyca wnętrzem w wyjątkowo przemyślany i smaczny design.
  • Paweł Kulpa – z małego warsztatu rowerowego stworzył własną markę Culpe bikes.
  • Leszek Tarańczuk – prowadzący firmę Tarbor – jedną z najbardziej cenionych polskich marek związanych z ubiorem motocyklowym. W ich kombinezonach jeździ prawie cała polska policja, a ostatnio biała skóra trafiła do papieża Franciszka
  • Ewelina Kuty i Wiktor Pyrzyk – twórcy marki Plantwear – zegarków i okularów z drewna.
  • Łukasz Kaczmarek  – szkutnik, który buduje własny pełnomorski katamaran.
  • Sławomir Wybranowski – łucznik specjalizujący się w tradycyjnym rzemiośle, ręcznej robocie, która, jak sam o sobie mówi „prowadzi do wytworzenia czegoś więcej niż maszyna do wypuszczania strzał”.
  • Anna Łuczywek i Rafał Duszyński – prowadzący ekologiczne gospodarstwo Mleczna Droga, o którym piszą w najlepszych przewodnikach związanych ze slowfood.
  • Bartłomiej Czarnomski, Michał Pater, Jarosław Ośka i Tomasz Krzos – twórcy Browaru Zakładowego, znani animatorzy ruchu piwnego Lublina.

Wszystkim Kreatywnym serdecznie gratulujemy!

 

Comments are closed.